Ta karta skraca kolejki do lekarza i przyspiesza diagnozę. Komu przysługuje?
Kolejki do specjalistów i na badania to temat-rzeka. Któż z nas nie miał propozycji wizyty za kilka miesięcy, rok, dwa lata? Jednak w niektórych sytuacjach ta ścieżka może ulec znacznemu skróceniu. Co to tzw. zielona karta i jak działa?
"Zielona karta" DiLO - co to
„Zieloną kartę”, czyli kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, tzw. kartę DiLO, wprowadzono w 2015 roku. Do tej pory nie wszyscy pacjenci o niej wiedzą.
Jak działa i komu przysługuje? Jak uzyskać kartę DiLO? Karta, w założeniu, ma wyznaczać terminy kolejnych etapów leczenia i możliwe skracać kolejki. To ważny aspekt, bo w leczeniu onkologicznym czas i szybka diagnostyka grają szczególną rolę, dając szanse na wyleczenie, zdrowie i życie.
Ile czasu czeka się na leczenie z kartą DiLO?
Maksymalne terminy realizacji diagnostyki wstępnej, to w myśl założeń karty DiLO nie więcej niż 28 dni. Na diagnostykę pogłębioną jest 21 dni. Następnie zbiera się konsylium, na które z kolei przewidziano 2 tygodnie od zgłoszenia pacjenta do szpitala. W składzie powinien znajdować się onkolog, radioterapeuta, chirurg i radiolog. W konsylium może również znaleźć się też psycholog, pielęgniarz, inny pracownik medyczny.
Konsylium wybiera koordynatora, który towarzyszy pacjentowi aż do końca leczenia, wspierając go organizacyjnie, administracyjnie i przekazując wszelkie potrzebne informacje. Dane i numer telefonu koordynatora powinny znajdować się na karcie.
Chory może wybrać miejsce leczenia. W takim przypadku limity NFZ nie obowiązują. Z karty można korzystać tylko w placówkach, które mają podpisaną umowę na pakiet onkologiczny z NFZ. Łatwo je rozpoznać po logu z napisem „Szybka terapia onkologiczna”. Na stronach NFZ jest wgląd w wykaz placówek. Ponadto pacjentowi przysługuje prawo do zakwaterowania w hostelu niedaleko szpitala, jeśli nie jest leczony w miejscu zamieszkania.
Jak otrzymać kartę DiLO
Co zrobić, żeby otrzymać kartę DiLO? Może ją wydać lekarz rodzinny, lekarz w poradni specjalistycznej lub lekarz w szpitalu. Co ważne, placówka, w której wydana będzie karta, nie może być prywatnym gabinetem lekarskim. Kartę wypełnia lekarz online, za pomocą elektronicznego Systemu Zarządzania Obiegiem Informacji (SZOI) NFZ.
Karta po wypełnieniu jest drukowana i przekazana pacjentowi, który zobowiązany jest okazywać ją u kolejnych lekarzy, w kolejnych etapach diagnozy i leczenia. Karta zastępuje skierowania na kolejne wizyty, badania, terapie. W razie zgubienia wystawiany jest duplikat.
Kartę otrzymują pacjenci, u których jest podejrzenie lub rozpoznanie nowotworu złośliwego. Mogą ją uzyskać także pacjenci, którzy są już w trakcie leczenia. Leczenie może być też rozpoczęte bez wydania karty DiLO. Dzieje się tak w przypadku pacjentów wymagających natychmiastowego leczenia.
Karta DiLO– wady
Karta DiLO nie eliminuje wszystkich kolejek, ponieważ do tych samych poradni mogą oczekiwać pacjenci nieonkologiczni. Dlatego docelowo pacjenci onkologiczni mają być pod opieką sieci szpitali onkologicznych, świadczących usługi wyłącznie dla osób z nowotworami i przez personel doświadczony i specjalizujący się w leczeniu nowotworów.