Ta grupa skorzysta z urlopu na poratowanie zdrowia. Zwróć uwagę na datę

2024-10-03 15:28

Rok odpoczynku brzmi świetnie i to nie utopijne życzenie, ale realia, które dotyczą nauczycieli. Otóż pod pewnymi warunkami osoby te mogą pozwolić sobie na roczną przerwą w świadczeniu pracy. Co więcej, jest to urlop w pełni płatny. Niestety w tym roku nie każdy skorzysta z tej opcji. Liczy się data na skierowaniu.

Ta grupa skorzysta z urlopu na poratowanie zdrowia. Zwróć uwagę na datę
Autor: Fot. Getty Images

Zgodnie z Ustawą Karta Nauczyciela, osoby, które są zatrudnione na podstawie umów na czas nieokreślony, mogą ubiegać się o roczny, płatny odpoczynek od wykonywania obowiązków. Niemniej muszę spełniać warunki wskazane w przepisach takie jak praca w charakterze nauczyciela przez co najmniej siedem lat (nieprzerwanie). Poniżej wyjaśniamy szczegóły.

Poradnik Zdrowie: Żyję z Cukrzycą

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać urlop na poratowanie zdrowia?

Jak wynika z obowiązujących przepisów osoba, która ubiega się o urlop na poratowanie zdrowia, musi wcześniej pracować nieprzerwanie w pełnym wymiarze godzin przez co najmniej 7 lat (wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć). 

Jeżeli powyższy warunek zostanie spełniony, nauczyciel ma obowiązek złożenia skierowania na badania lekarskie w celu pozyskania orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Warto zaznaczyć, że osoba, która ubiega się o tego typu urlop, nie musi podawać przyczyny. Tego rodzaju przerwa w pracy służy do przeprowadzenia zaleconego leczenia w następujących przypadkach:

Zaznaczamy, że w ślad za opinią Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny pracy, korelacja pomiędzy stanem zdrowia a warunkami pracy nie odnosi się wyłącznie do choroby zawodowej. A zatem jeżeli nauczyciel boryka się choćby z chorobami narządów ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, chorobami o podłożu psychicznym, czy metabolicznym  może ubiegać się o przyznanie urlopu na poratowanie zdrowia. 

Kto dostanie urlop na poratowanie zdrowia? Ważna jest data na skierowaniu

Nauczyciele, którzy chcieli w tym roku odpocząć od pracy i zająć się zdrowiem musieli zadbać o to, by otrzymać skierowanie od dyrekcji jeszcze przed 1 września. Jeżeli nie dopełnili tej formalności, muszą zaczekać na zmianę przepisów. 

Dyrektor szkoły, na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, wydaje skierowanie na badanie lekarskie przeprowadzane przez uprawnionego lekarza

- brzmi art, 73, pkt. 10a., Dz.U.2024.986 t.j.

Na podstawie orzeczenia lekarskiego dyrektor szkoły udziela nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Jak wynika z ustawy, nauczyciel, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia w okresie dłuższym niż 30 dni, podlega badaniom kontrolnym. 

Bardzo ważną kwestią jest fakt, że nauczyciel w swojej karierze może aż trzy razy skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Niemniej kolejny urlop nie może być udzielony wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu na poratowanie zdrowia.

Z ustawy wynika, że urlop na poratowanie zdrowia jest płatny. A zatem nauczyciel, który przez rok nie chodzi do pracy i skupia się na zdrowiu, zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych.