Skierowanie do szpitala: co zawiera wzór skierowania i jak długo jest ważne skierowanie do szpitala?

2013-01-11 13:20

Skierowanie do szpitala może wystawić ci zarówno lekarz mający podpisany kontrakt z NFZ jak i lekarz przyjmujący prywatnie, jeżeli dalsze leczenie ambulatoryjne nie przyniesie efektów. Skierowanie na leczenie szpitalne zachowuje swoją ważność do chwili realizacji.

Skierowanie do szpitala: co zawiera wzór skierowania i jak długo jest ważne skierowanie do szpitala?
Autor: Photos.com

Skierowanie do szpitala umożliwia pacjentowi zgłoszenie się do dowolnego, wybranego przez niego, szpitala. Szpital natomiast nie może odmówić (bez podania uzasadnionej przyczyny) przyjęcia pacjenta, który ma prawidłowo wystawione skierowanie.

Co powinno zawierać skierowanie do szpitala?

  • pieczątkę lub nadruk z nazwą, adresem, telefonem świadczeniodawcy oraz numerem umowy zawartej z funduszem
  • datę wystawienia
  • PESEL oraz imię i nazwisko świadczeniobiorcy
  • rozpoznanie będące podstawą skierowania i kod jednostki chorobowej
  • cel skierowania (rodzaj porady lub przekazanie do leczenia albo rodzaj procedury
  • podpis i pieczątkę lekarza z czytelnym numerem prawa wykonywania zawodu
  • załączone lub opisane wykonane dotychczas badania lub dotychczasowe postępowanie

Jako skierowanie może być również traktowana karta informacyjna z leczenia szpitalnego lub karta informacyjna z izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego lub innej jednostki pomocy doraźnej, z odpowiednim wpisem określającym wskazanie do dalszego leczenia.

Skierowanie na badania diagnostyczne do szpitala

Skierowanie na badania diagnostyczne do szpitala nie musi zawierać wszystkich elementów, które zawiera skierowanie do szpitala. Lekarz nie musi w nim umieszczać rozpoznania (pkt 4) ani celu skierowania (pkt 5), ani załączonych badań (pkt 7), natomiast to skierowanie powinno tylko wskazywać zlecone badania.

Skierowanie do szpitala: odmowa przyjęcia

Jeśli szpital nie zgadza się na przyjęcie pacjenta z prawidłowo wystawionym skierowaniem, musi swą odmowę potwierdzić na skierowaniu. Odmowa powinna zawierać datę, pieczątkę lub nadruk z nazwą, adresem i telefonem gabinetu czy zakładu, imię i nazwisko oraz pieczątkę i podpis osoby odmawiającej przyjęcia oraz przyczynę odmowy.

  • Gdy szpital odmówi ci przyjęcia, masz prawo skierować skargę do dyrektora placówki, właściwego oddziału NFZ, a nawet do rzecznika praw pacjenta.