Serial "Sala operacyjna" na FOKUS TV - prawdziwe operacje po raz pierwszy w polskiej telewizji
Operacje przeprowadzane przez najlepszych w Polsce chirurgów będzie można oglądać w nowym programie telewizji edukacyjnej FOKUS TV. Wszczepienie by-passów, koronarografia, resekcja pęcherzyka żółciowego, usunięcie zaćmy czy zmniejszenie żołądka metodą laparoskopową - te i inne zabiegi będziesz mógł zobaczyć ze szczegółami w serialu dokumentalnym "Sala operacyjna".
Serial "Sala operacyjna" jest realizowany w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie (zwanym potocznie "szpitalem na Szaserów"). Grzegorz Zasępa, jeden z producentów "Sali...", podkreśla, że to pierwsza w polskiej telewizji produkcja, która w sposób tak dokładny i realistyczny pokazuje przebieg operacyjnego leczenia w publicznym szpitalu. Dodaje, że zamysł przedsięwzięcia był taki, aby walczyć z pewnymi mitami dotyczącymi zabiegów operacyjnych.
- W Polsce przeprowadza się rocznie ok. pół miliona operacji. Spora część pacjentów, która powinna być operowana, nie robi tego, właśnie ze względu na strach przed bólem operacyjnym, przed narkozą. Mamy nadzieję, że nasz serial wielu ludziom udowodni, że operacja jest trudnym przeżyciem, ale do zniesienia, i znacząco może poprawić komfort późniejszej egzystencji - mówi Grzegorz Zasępa.
Dlatego "Sala operacyjna" to nie tylko pokazane z detalami zabiegi i operacje, ale też konkretne historie ludzkie - dowiadujemy się, dlaczego pacjent trafił do szpitala, śledzimy proces stawiania diagnozy, przygotowania do operacji, jesteśmy na sali operacyjnej razem z pacjentem w trakcie wykonywania zabiegu, wreszcie obserwujemy efekty leczenia i proces rekonwalescencji - często, dzięki zaawansowanym metodom chirurgicznym, postępujący bardzo szybko.
W pierwszych odcinkach serialu zobaczymy m.in. 39-letniego Artura, który trafia do szpitala z podejrzeniem choroby wieńcowej. Cierpi na omdlenia i skoki ciśnienia po wysiłku. Lekarze muszą sprawdzić, czy przyczyną jego omdleń jest choroba niedokrwienna serca. U Artura zostaje przeprowadzony zabieg koronarografii - inwazyjne badanie, polegające na wprowadzeniu przez tętnicę promieniową specjalnej sondy wprost do naczyń wieńcowych w sercu.
Poznajemy też 87-letniego Jana chorego na zaawansowaną miażdżycę naczyń wieńcowych. Jedynym ratunkiem dla niego jest wszczepienie by-passów i stentów. Ze względu na wiek pacjenta lekarze decydują się wykonać te zabiegi podczas jednej operacji, przy minimalnym rozcięciu mostka. Taka podwójna operacja prowadzona przez dwa zespoły chirurgów jest możliwa dzięki jednej z najnowocześniejszych sal operacyjnych w Polsce, tzw. sali hybrydowej. Jest trudniejsza dla kardiochirurgów, ale o wiele korzystniejsza dla chorego - dzięki niej kilka dni po operacji pacjent wróci do pełnej sprawności.
W kolejnym odcinku "Sali operacyjnej" pokazana zostanie - również ze szczegółami! - jedna z operacji bariatrycznych. Poznajemy chorego na otyłość 40-letniego Artura, u którego przeprowadzona zostaje rękawowa resekcja żołądka. W czasie zabiegu - wykonanego metodą laparoskopową, czyli bez rozcinania powłok brzusznych, chirurg wycina aż 80 proc. żołądka.
Emisja pierwszego odcinka serialu dokumentalnego „Sala operacyjna": FOKUS TV, środa, 11 marca, godz. 21:30.
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to szpital wieloprofilowy o najwyższym stopniu referencyjności, w którym działa największe w Polsce centrum urazowe. To znaczy, że trafiają tutaj najciężej poszkodowane ofiary wypadków oraz najbardziej skomplikowane przypadki chorych z najróżniejszych miejsc w Polsce. W WIM pracuje ponad 3 tys. osób, które co roku dbają o ponad 65 tys. pacjentów. Niezwykłość tego szpitala polega na tym, że jego kadra zdobywała wiedzę w najbardziej znanych klinikach na świecie. Bezcenne jest także doświadczenie wojskowych medyków wyniesione z pracy w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Umiejętności nabyte w czasie ratowania życia najpoważniej poszkodowanych ofiar wojny pozwalają zdecydowanie skuteczniej leczyć Polaków, którzy doznali obrażeń w czasie wypadków, katastrof i innych nagłych zdarzeń. Placówka zwana powszechnie „szpitalem na Szaserów” działa od ponad 50 lat.
Polecany artykuł:
Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: