Sanatorium w ramach prewencji ZUS. Skorzystają osoby, które spełnią te warunki
Rehabilitacja lecznicza w ramach ZUS, to forma, której celem jest wsparcie osób pracujących. Jeżeli stan zdrowia naraża daną osobę na utratę zatrudnienia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje rozwiązaniem, które może poprawić jego sytuację. Poniżej zdradzamy ważne szczegóły.
Jeżeli jesteśmy zagrożeni utratą pracy, a powodem są problemy ze zdrowiem, warto skorzystać z oferty ZUS-u. Rehabilitacja trwa 24 dni, ale jeżeli ordynator uzna, że konieczna jest kontynuacja, terapia może zostać wydłużona. W grę wchodzą nie tylko ćwiczenia skupione na narządach ruchu.
Sanatorium w ramach prewencji z ZUS. Kto może skorzystać?
Warunkiem skorzystania z rehabilitacji prewencyjnej jest szansa, że na skutek podjętego leczenia osoba skierowana do sanatorium na ZUS, odzyska zdrowie. Dzięki czemu będzie w stanie dalej pracować. Osoba, która ubiega się o rehabilitację, musi spełnić przynajmniej jeden warunek:
- musi być ubezpieczona w ZUS (pracujesz zawodowo),
- pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- pobierać rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że z rehabilitacji można skorzystać także jeżeli w trakcie kontroli zwolnienie lekarskiego orzecznik uzna, że jest taka potrzeba. Jeśli ubiegamy się o świadczenie rehabilitacyjne, lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, także możemy skorzystać z rehabilitacji w ramach ZUS.
Warto zaznaczyć, że ZUS pokrywa nie tylko koszty rehabilitacji, ale także zakwaterowania oraz wyżywienia. Co więcej, zwraca pieniądze wydane za transport z miejsca zamieszkania pod warunkiem, że wybieramy najtańszą opcję komunikacji publicznej.
Jak skorzystać z rehabilitacji ZUS? Przygotuj dokumenty
Ubieganie się o wyjazd wymaga spełnienia warunków formalnych. Poniżej prosta instrukcja.
- Ze strony ZUS-u pobierz dokument o nazwie “Wniosek PR-4”
- Wydrukuj i zabierz do lekarza
- W trakcie wizyty lekarskiej wskaż, że ubiegasz się o rehabilitację w ramach prewencji ZUS
- Lekarz wypełnia wniosek
- Wypełniony dokument złóż w lokalnej placówce ZUS
- Na badanie u lekarza orzecznika zabierz przygotowaną dokumentację z leczenia.
Po zapoznaniu się z dokumentacją lub przeprowadzeniu badań lekarz orzecznik wskazuje termin i miejsce rehabilitacji.
Rehabilitacja ZUS - jakie schorzenia można leczyć?
Sanatorium w ramach prewencji z ZUS to rehabilitacja, którą możemy odbywać w dwóch różnych formach. Oznacza to, że chory może liczyć na całodobowy pobyt lub będzie zobligowany do codziennego dojeżdżania do placówki w wyznaczonych wcześniej godzinach.
W trybie stacjonarnym leczy się schorzenia obejmujące:
- narządu ruchu,
- narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
- układu krążenia,
- układu oddechowego,
- psychosomatycznych,
- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- narządu głosu
Natomiast w trybie ambulatoryjnym (codzienne dojazdy) leczy się schorzenia narządu ruchu oraz układu krążenia w te monitorowane telemetycznie. Lekarz dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń lub rodzaje masażu.
Chory w ramach rehabilitacji może liczyć na fizjoterapię, pomoc psychologiczną oraz edukację zdrowotną m.in. w zakresie zdrowego odżywiania, profilaktyki leczenia uzależnień, czy wiedzę na temat praw i obowiązków pracownika i pracodawcy.
Więcej informacji na temat rehabilitacji w ramach ZUS można uzyskać, dzwoniąc na infolinię, pod numerem: 22 560 16 00.