RZECZNIK PRAW PACJENTA ze stwardnieniem rozsianym (SM)
Rzecznika Praw Pacjenta powołano, by pomagał tym chorym na stwardnienie rozsiane, którzy czują się dyskryminowani w pracy, nie wiedzą, jak ubiegać się o refundację rehabilitacji, jak uzyskać zagwarantowaną przez państwo pomoc prawną, szukają dostępu do świadczeń zdrowotnych.
Projekt sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej powstał, by rozwiązywać problemy pacjentów wynikające z braku dostępności do informacji o możliwości leczenia, rehabilitacji, pomocy psychologicznej i prawnej.
W naszym kraju żyje około 60 000 chorych na stwardnienie rozsiane. Walczą oni o swoje prawa do leczenia od roku 1997, jak do tej pory bezskutecznie. Polska nie przestrzega uchwalonej w 2003 r. Rezolucji Parlamentu Europejskiego zakazującej dyskryminacji chorych na SM. Nadal pozostajemy jedynym w Europie krajem, w którym nie wypracowano systemowego i kompleksowego programu leczenia chorych z SM. Istotną część programu stanowią konsultanci lokalni rzecznika - osoby związane ze środowiskiem chorych na SM, przeszkolone i wykwalifikowane by udzielać informacji prawnej w zakresie prawa medycznego, skomplikowanych procedur administracyjnych, dostępności leczenia i rehabilitacji.
Do zadań Rzecznika Praw Pacjenta z SM należy także poradnictwo w zakresie ochrony zdrowia, udzielanie informacji na temat lecznictwa specjalistycznego oraz stacjonarnego. Pomoc Rzecznika niejednokrotnie wykracza poza ramy wyznaczonych zadań, gdy oczekiwania pacjentów zmuszają do szerszego spojrzenia na problemy tych osób nie, tylko w kontekście problemów zdrowotnych, a także społecznych.
Rzecznik Praw Osób ze Stwardnieniem Rozsianym
e-mail: [email protected]
Od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17, czynna jest też infolinia Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego: 801-313-333
Konsultanci lokalni PTSR
Można też skontaktować się z oddziałami i kołami terenowymi Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, które organizują lokalnie rehabilitację grupową, rehabilitację fizyczną w domach, grupy wsparcia, pomoc psychologiczną i prawną oraz spotkania z lekarzami i rehabilitantami. Adresy wszystkich oddziałów lokalnych znajdują się na stronie www.ptsr.org.pl.
PTSR