Robot da Vinci - jak działa? Jakie operacje pozwala wykonać?

2019-05-23 9:13

Robot da Vinci to urządzenie chirurgiczne, które znaczenie ułatwia lekarzom wykonywanie operacji. Robot da Vinci umożliwia bowiem precyzyjne wykonanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach organizmu. Jednak to nie jedyne zalety robota. Sprawdź, jak działa robot da Vinci.

Robot da Vinci - jak działa? Jakie operacje pozwala wykonać?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Robot da Vinci - jak działa?
  2. Robot da Vinci - jakie operacje można wykonać z jego pomocą?
  3. Robot da Vinci - korzyści z zabiegu
  4. Robot da Vinci - czy na pewno bezpieczny?
  5. Robot da Vinci - ta technologia uważana jest za przyszłość nowoczesnej chirurgii

Robot da Vinci to urządzenie chirurgiczne, które zostało stworzone przez Intuitive Surgical Inc. of Sunnyvale w Kalifornii (USA) pod koniec lat 90. XX wieku. Pierwszy zabieg robotem da Vinci wykonano w 2001 roku. Była to teleoperacja – przebywający w Nowym Jorku profesor Jacques Marescaux usunął pęcherzyk żółciowy u pacjentki leżącej na stole operacyjnym w Strasburgu. Z kolei pierwszą w Polsce operację za pomocą robota da Vinci przeprowadzono we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w grudniu 2010 roku. Zabieg chirurgiczny przeprowadzono u 71-letniego mężczyzny chorego na raka jelita grubego.

W Polsce są tylko 2 takie roboty - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu i w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Dla porównania – w Niemczech jest ich 48, w Czechach i w Rumunii - 9. Poza tym Polska jest jedynym unijnym krajem, w którym zabiegi z użyciem robota da Vinci nie są refundowane przez NFZ.

Robot da Vinci - jak działa?

Robot da Vinci składa się z dwóch części – robota medycznego i konsoli chirurgicznej. Oba urządzenia są od siebie trochę oddalone. Podczas operacji chirurg nie znajduje się przy robocie, nie operuje bezpośrednio pacjenta, lecz siedzi przy konsoli i za jej pomocą (a konkretnie manetek sterujących) kieruje urządzeniem. W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego fragmentu ciała - w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także nawet w dwudziestokrotnym powiększeniu.

Robot da Vinci kosztuje od 1,5 miliona do 2,5 mln dolarów

Z kolei robot medyczny składa się z czterech ramion. Trzy z nich są wyposażone są w różne narzędzia chirurgiczne - skalpele, kleszczyki, imadła do szycia, nożyczki itd. Na czwartym umieszczona jest kamera endoskopowa, która przesyła obraz operowanego do konsoli. Warto wiedzieć, ze robot, poza obrazem, przesyła lekarzowi informacje dotyczące także elastyczności, siły nacisku czy oporu operowanych tkanek.

Robot da Vinci - jakie operacje można wykonać z jego pomocą?

Z pomocą robota da Vinci można wykonać operacje z zakresu:

  • chirurgii ogólnej (np. leczenie chorób pęcherzyka żółciowego, achalazji przełyku, otyłości)
  • chirurgii naczyniowej (np. rewaskularyzacja wieńcowa, czyli poszerzenie i udrożnienie zwężonego naczynia wieńcowego)

Robot został nazwany na cześć Leonarda da Vinci, uważanego za pioniera robotyki.

  • chirurgii onkologicznej (wycięcie guza nowotworowego)
  • proktologii (np. kolektomia – częściowe lub całkowite usunięcie jelita grubego)
  • urologii (np. prostatektomia – wycięcie gruczołu krokowego, cystektomia - wycięcie pęcherza moczowego, nefrektomia, czyli usunięcie nerki)
  • ginekologii (np. histerektomia – usunięcie macicy)
  • kardiochirurgii (np. naprawa zastawki dwudzielnej, założenie by-pass'ów)
  • transplantologii (np. pobranie nerki czy wątroby do przeszczepu)

SPRAWDŹ >> Leczenie zęba pod mikroskopem. Nowoczesne metody leczenia zębów

    Robot da Vinci - korzyści z zabiegu

    Robot da Vinci umożliwia precyzyjne wykonanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach organizmu. Wszystko to dzięki nawet dwudziestokrotnemu powiększeniu operowanego miejsca i systemowi eliminacji drgań (nawet jeśli lekarzowi, który operuje za pomocą konsoli, naprawdę zadrży ręka, nie zakłóci to pracy robota).

    Operacje robotem da Vinci oznaczają minimalny uraz operacyjny, małą utratę krwi i szybki powrót do zdrowia.

    Robot jedynie wkłuwa się w ciało, wykonując przy tym nacięcia niewielkich rozmiarów. Dlatego aby zoperować pacjenta, nie trzeba rozcinać skóry. Dzięki temu traci on 10 razy mniej krwi niż w przypadku tradycyjnej operacji, a co za tym idzie - rzadziej trzeba przetaczać krew. Poza tym po operacji pacjent odczuwa mniejszy ból, a co za tym idzie - potrzebuje mniej środków przeciwbólowych.

    W związku z tym operacja za pomocą robota da Vinci wiąże się z mniejszym obciążeniem dla pacjenta. Poza tym minimalizują się powikłania pooperacyjne oraz znacznie skraca się czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Na przykład przy robotowej operacji prostaty pacjent ma większe szanse na zachowanie potencji i szybciej odzyskuje funkcje seksualne niż przy operacji otwartej (przy tej ostatniej rekonwalescencja trwa 440 dni, przy zabiegu robotem da Vinci - 180 dni).

    Robot da Vinci - czy na pewno bezpieczny?

    W 2009 roku 30-letnia Erin Izumi z Tacomy (w stanie Waszyngton, USA) przeszła operację wykonaną za pomocą robota da Vinci, by wyleczyć endometriozę. Dziesięć dni po operacji lekarze odkryli, że jej jelito grube i odbytnica zostały rozerwane w trakcie zabiegu chirurgicznego.

    Okazuje się, że nie jest to odosobniony przypadek. Jak wynika z danych umieszczonych w czasopiśmie "The Journal for Healthcare Quality" od stycznia 2000 roku do sierpnia 2012 roku do FDA, czyli amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, zgłoszono tysiące usterek robota. Z danych podanych w czasopiśmie wynika także, że po operacjach przy użyciu da Vinci doszło do 174 obrażeń i 71 zgonów.

    Źródło: "24 GODZINY online.pl"

    Robot da Vinci - ta technologia uważana jest za przyszłość nowoczesnej chirurgii

    Źródło: Lifestyle.newseria.pl