Rehabilitacja w domu pacjenta: porady lekarskie i zabiegi fizjoterapeutyczne

2013-06-17 16:54

Z rehabilitacji we własnym domu można skorzystać w ramach NFZ można korzystać. To informacja niezwykle ważna dla osób samotnych i tych, które z powodu niesprawności lub przebytej operacji nie mogą dotrzeć do przychodni. Kto może ubuegać się o refundację rehabilitacji w domu?

Rehabilitacja w domu pacjenta: porady lekarskie i zabiegi fizjoterapeutyczne
Autor: thinkstockphotos.com

W warunkach domowych rehabilitacja obejmuje porady lekarskie i zabiegi fizjoterapeutyczne. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, np. rodzinny, specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, ortopedii i traumatologii.

Na skierowaniu konieczna jest adnotacja lekarza, że rehabilitacja ma się odbywać w domu pacjenta. Przy kwalifikacji istotne jest schorzenie oraz czas, jaki upłynął od rozpoczęcia choroby. NFZ ściśle określa, kto i jak długo może korzystać z tej formy usprawnienia.

Kto może skorzystać z rehabilitacji w domu:

  • osoby z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) do 12 miesięcy od zachorowania;
  • pacjenci z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego;
  • osoby z uszkodzeniem rdzenia kręgowego do 12 miesięcy od wypadku;
  • przewlekle chorzy, u których choroba postępuje (miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, SM, kolagenozy, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • osoby po wszczepieniu endoprotez stawów biodrowych i kolanowych (do 6 miesiecy po operacji);
  • pacjenci po urazach nóg (do 6 miesięcy po urazie);
  • osoby w stanie wegetatywnym/apalicznym.

Refundacja NFZ rehabilitacji w domu

Po wizycie w domu pacjenta lekarz z poradni rehabilitacyjnej ustala program leczenia. Fizjoterapeuta przychodzi 3 razy w tygodniu lub częściej, jeżeli takie są potrzeby. Korzystając z przenośnych urządzeń, może wykonywac nawet zabiegi, np. elektrostymulacji, laseroterapii. Pacjent lub jego opiekun potwierdzają podpisem wykonanie zabiegu. Rehabilitacja w domu prowadzona jest zazwyczaj przez 4 tygodnie. NFZ refunduje do 80 dni terapii na rok. Na dłuższą rehabilitację trzeba mieć pisemną zgodę dyrektora oddziału NFZ. Lekarz, który w imieniu chorego składa taki wniosek, musi go dobrze uzasadnić..

miesięcznik "Zdrowie"