Przyjmujesz te leki? Popularny sok może nasilać ich skutki uboczne
Zażywając leki trzeba unikać niektórych potraw i napojów. Mogą one bowiem wpłynąć na zawarte w leku substancje czynne, zwiększając tempo przyswajania preparatu, a także jego efekty niepożądane. To szczególnie ważne w przypadku statyn. Jeśli je przyjmujesz, nie pij zwłaszcza jednego napoju.
Statyny to jedne z najpopularniejszych leków na świecie. W odpowiednio dobranej dawce obniżają poziom cholesterolu, zapobiegając chorobom serca, miażdżycy, zawałom serca i udarom mózgu.
Ich działanie zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Są uznawane za leki bardzo skuteczne, wiele osób boi się jednak możliwych skutków ubocznych statyn, do których należą m.in. bóle mięśni, zmęczenie, dolegliwości żołądkowo-jelitowe czy zaburzenia snu.
Eksperci podkreślają, że efekty te występują stosunkowo rzadko i w większości przypadków nie są groźne. Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w przypadku niektórych typów statyn - np. lowastatyny, simwastatyny i atorwastatyny - może zwiększyć znany sok, który również ma działanie prozdrowotne.
Sok z żurawiny może zmniejszać tempo rozkładania leku
Chodzi o sok żurawinowy. Zawiera on wiele cennych składników, w tym witaminę C i A, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, potas i fosfor. Działa też moczopędnie, przez co chętnie wykorzystywany jest jako wsparcie przy infekcjach układu moczowego.
Może jednak szkodzić osobom zażywającym statyny. Dokładny mechanizm interakcji nie jest jeszcze znany, wiadomo jednak, że sok żurawinowy hamuje aktywność niektórych enzymów w jelicie cienkim, co zwiększa biodostępność statyn.
Dodatkowo żurawina zmniejsza tempo rozkładania leku w wątrobie, przez co w organizmie jest go więcej, niż wynikałoby to z przyjętej dawki. Z tego powodu może dojść do reakcji toksycznych i zwiększenia możliwych efektów ubocznych leku.
W literaturze medycznej jak dotąd opisano niewiele przypadków szkodliwości żurawiny i soku żurawinowego w połączeniu ze statynami. Jednym z ostatnich jest przypadek 67-letniej kobiety, która przez dwa lata przyjmowała statyny i dobrze je tolerowała.
Jej stan pogorszył się jednak, gdy zaczęła codziennie pić sok żurawinowy. Silnie osłabiona i obolała trafiła do szpitala. Badania wykazały, że cierpi na zapalenie wątroby i rabdomiolizę - rozpad mięśni.
Statyn lepiej też nie łączyć z cytrusami
Osoby przyjmujące statyny nie powinny także sięgać po cytrusy i sok z grejpfruta, ponieważ również mogą zwiększyć stężenie substancji czynnych leku we krwi.
To szczególnie ważne w przypadku przyjmowania symwastatyny - sok grejpfrutowy zwiększa jej stężenie we krwi, nasilając ryzyko działań niepożądanych. W interakcje z sokiem z grejpfruta wchodzi również atorwastatyna, jednak - jak podaje brytyjski NHS - jest tak w przypadku wypijania dużych ilości soku dziennie.
Uważa się, że jedna szklanka soku raz na jakiś czas nie powinna zaszkodzić.