Prywatnie zapłacisz prawie 2 tys. złotych. Na NFZ masz za darmo

2024-09-02 8:51

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym to opcja, którą wybrałby niejeden pajent gdyby nie cena. W prywatnych gabinetach za taką usługę zapłacimy nawet 1700 złotych. Okazuje się, że możemy to zrobić zupełnie za darmo. Sprawdzamy kiedy i dla kogo dostępne jest znieczulenie ogólne na NFZ.

Prywatnie zapłacisz prawie 2 tys. złotych. Na NFZ masz za darmo
Autor: Fot. Getty Images

Lęk przed dentystą sprawia, że często unikamy wizyt w gabinecie stomatologicznym. To duży błąd. Stan naszych zębów wpływa m.in. na kondycję serca. Poza tym przez ostatnie lata wiele się zmieniło i usługi dentystyczne są pozbawione bólu. Przypominamy, kto może ubiegać się o leczenie w znieczuleniu ogólnym na NFZ.

Pierwsza wizyta u dentysty

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym. NFZ oferuje to tym osobom

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym na NFZ przysługuje określone grupie, a mianowicie:

  • wszystkim niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży do ukończenia 16 roku życia – na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności po ukończeniu 16 roku życia,
  • wszystkim osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym – na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Wbrew pozorom to bardzo istotne, ponieważ łatwo wyobrazić sobie sytuację, kiedy taki pacjent z upośledzeniem umysłowym siada na fotel, a przez ograniczenia, które mu towarzyszą, nie jest w stanie utrzymać stałej pozycji zbyt długo.

Nie brakuje również sytuacji, gdy niepełnosprawna osoba nie rozumie niektórych komunikatów i potrzebuje innej formy leczenia. Wówczas bardzo pomocne dla niej i stomatologa jest skorzystanie z prawa do leczenia w znieczuleniu ogólnym.

Jak informuje portal Infodent24, wskazaniami do podania narkozy są takie sytuacje jak:

  • skomplikowane i wieloetapowe leczenie,
  • konieczność usunięcia dużej ilości zębów w krótkim czasie,
  • dentofobia.

Niestety okazuje się, że w prywatnych gabinetach za jedną godzinę narkozy musimy zapłacić od 700 do 1700 złotych, sama konsultacja anestezjologiczna to koszt ponad 200 złotych. Zatem w sumie rachunek może okazać się kolosalny.

Kto może podać znieczulenie ogólne w gabinecie dentystycznym?

Warto skonsultować kwestię znieczulenia ogólnego w wybranym punkcie stomatologicznym, ponieważ okazuje się, że w Polsce nie ma zbyt wielu punktów oferujących wykonanie tej usługi na NFZ.

Powód jest prosty, a mianowicie chodzi o spełnienie wymagań dotyczących wykształcenia w tym zakresie. Otóż dentysta musi posiadać przynajmniej specjalizację pierwszego stopnia z chirurgii stomatologicznej, lub ogólnej.

Znieczulenie ogólne mogą podać m.in. takie osoby jak:

  • specjalista w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją,
  • specjalista w dziedzinie stomatologii dziecięcej,
  • specjalista w dziedzinie periodontologii,
  • pielęgniarka z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki,
  • lekarz posiadający co najmniej specjalizację I stopnia w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii lub anestezjologii, lub anestezjologii i reanimacji.

Choć lista długa, to w gabinetach dentystycznych posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w dużej mierze spotkamy głównie stomatologów bez wymienionych specjalizacji, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. A to utrudnia dostęp do leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym.

Planujesz leczenie zębów pod narkozą? Wykonaj te badania

Znieczulenie ogólne wymaga właściwej oceny stanu zdrowia pacjenta. Ostateczną decyzję podejmuje stomatolog, natomiast warto zaznaczyć, że przed wizytą należy wykonać następujące badania:

  • morfologia,
  • Sód (Na),
  • Potas (K),
  • mocznik,
  • kreatynina,
  • wskaźnik INR (krzepliwość krwi),
  • EKG (może być bez opisu). 

Jak wskazuje jedna z przychodni rodzinnych, w której realizowane jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, konieczne jest także wypełnianie ankiety anestezjologicznej. Pacjent przed rozpoczęciem leczenia musi przedłożyć informację o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego (lekarz POZ lub specjalista).

Szczegółową listę świadczeń wykonywanych w ramach znieczulenia ogólnego na NFZ znajdziecie w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. 2021 poz. 2148).

Listen on Spreaker.