Proteza zębowa na NFZ. Komu przysługuje za darmo, a kto musi zapłacić?

2024-09-05 9:47

Narodowy Fundusz Zdrowia wylicza, jakie warunki musi spełniać pacjent, aby ubiegać się o bezpłatną protetykę. Istnieje kilka rodzajów protez zębowych, a zastosowanie konkretnego zależy od tego jak duże są ubytki w uzębieniu danej osoby. Niestety nie zawsze możemy liczyć na darmową protezę.

Proteza zębowa na NFZ. Komu przysługuje za darmo, a kto musi zapłacić?
Autor: Getty Images Proteza zębowa na NFZ. Komu przysługuje za darmo, a kto musi zapłacić?

Niektóre prywatne gabinety mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, stąd protezę można zrobić nie tylko w publicznej placówce. Niemniej łączy je jedna zasada, a mianowicie materiał używany w protetyce. Dlatego wiele osób ostatecznie wybiera pełnopłatną usługę, a cena jest mocno zróżnicowana i zależna od stanu uzębienia indywidualnego pacjenta.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Proteza dentystyczna na NFZ. Komu przysługują darmowe zęby?

Wśród seniorów czasem można usłyszeć rozmowy na temat stanu zdrowia. Pada także pytanie, czy posiadamy zęby swoje, czy państwowe. Kolejnym popularnym określeniem w tym pokoleniu jest powiedzenie, że posiada się zęby z kasy chorych. 

Jednym słowem nasze kochane babcie i dziadkowie mówią o protezie na NFZ. Choć na przestrzeni lat sporo się zmieniło, to obecne zasady także dają możliwość skorzystania z darmowej protetyki.

Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje, że proteza zębowa przysługuje nie tylko pacjentom z całkowitym bezzębiem, ale także kiedy u danej osoby stwierdzi się brak co najmniej pięciu zębów w jednym łuku. Wówczas w ramach refundacji pacjent może liczyć na następującą pomoc prostetyczną:

  • w przypadku braku minimum pięciu zębów, raz na 5 lat mamy prawo do uzupełnienia braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej;
  • w przypadku całkowitego bezzębia, raz na 5 lat przysługuje nam proteza całkowita w szczęce lub żuchwie łącznie z pobraniem odcisku;
  • raz na 2 lata odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych;
  • raz na 2 lata całkowite podścielenie protezy w sposób pośredni.

Brzmi całkiem sensownie, ale niestety sporym problemem jest czas oczekiwania. Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna, zdecydowanie warto zapisać się do protetyka z dużym wyprzedzeniem, ponieważ na samą wizytę możemy czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. 

Prywatnie czy na NFZ, czyli różnice w protezach

Nie ma co ukrywać, że darmowa proteza różni się od tej wykonywanej prywatnie. A to za sprawą materiału, jaki jest wykorzystywany w protetyce. Otóż jak wskazuje portal Infodent24 protezy na NFZ wykonywane są z akrylu, a pacjenci nierzadko skarżą się na to, że trudno im się przyzwyczaić, pojawiają się problemy z mówieniem i jedzeniem, czy choroby dziąseł. 

Natomiast kiedy decydujemy się na protetykę w prywatnym gabinecie to nie dość, że można ją otrzymać nawet jeśli brakuje nam jednego zęba, to oferowanym materiałem jest porcelana lub specjalna żywica. 

Zdarzają się przypadki, kiedy pacjent chce wybrać tańszą opcję i decyduje się na akryl również prywatnie, niemniej w takich gabinetach stosuje się dodatkowe wzmocnienia i wówczas mówimy o protezie szkieletowej.

A zatem jeśli zdecydujemy się na protezę wykonaną w prywatnym gabinecie, to jej koszt w 2024 roku waha się w granicach od 2500 do 4000 złotych. Cena zależna jest od rodzaju tworzywa i indywidualnych braków uzębienia każdego pacjenta.

Listen on Spreaker.