Probiotyk do nosa - czy jest skuteczny?
Probiotyk do nosa ma za zadanie przywrócić naturalną florę bakteryjną w nosie. Dzięki temu ma wzrastać odporność na zachorowania na infekcje układu oddechowego. Czy probiotyk do nosa jest skuteczny? Jak działa i na co pomaga? Kiedy sięgnąć po probiotyk do nosa?
Probiotyk do nosa ma za zadanie przywrócić barierę biologiczną. Można go stosować w leczeniu i profilaktyce nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych, ale nie tylko. Probiotyk do nosa można stosować także jako profilaktyka zapalenia ucha środkowego, zatok przynosowych oraz gardła i migdałków.
Spis treści
- Probiotyk do nosa - zastosowanie
- Probiotyk do nosa - jak wygląda?
- Probiotyk do nosa - wskazania
- Probiotyk do nosa - przeciwwskazania
Probiotyk do nosa - zastosowanie
O zastosowaniu probiotyku do nosa można pomyśleć w przypadku częstych i nawracających infekcji układu oddechowego. Infekcja za infekcją sprawia, że możemy podejrzewać, że mikrobiota naszej śluzówki jest znikoma. Probiotyki do nosa zawierają w swoim składzie szczepy bakteryjne Streptococcus salivarius i Streptococcus oralis. Bakterie tych szczepów wchodzą w skład prawidłowej mikroflory nabłonka górnych dróg oddechowych.
Zadaniem tych bakterii jest zasiedlenie śluzówki i zapewnienie jej prawidłowej pracy. Stosowanie probiotyku do nosa może ograniczyć infekcje. Niedobór fizjologicznych paciorkowców zwiększa bowiem ryzyko paciorkowcowych zakażeń gardła i migdałków oraz ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Stosowanie antybiotyków może zaburzyć prawidłowy skład flory bakteryjnej i przyczyniać się do nawracających zakażeń.
Probiotyk do nosa - jak wygląda?
Probiotyk do nosa ma postać proszku, który należy zalać wodą a następnie założyć na buteleczkę atomizer. Probiotyk do nosa należy stosować dwa razy dziennie przez minimum 7 dni (chyba, że lekarz lub producent zaleci inaczej). Zazwyczaj terapia jest powtarzalna przez kolejne 3 miesiące.
Probiotyk do nosa - wskazania
- nawracające infekcje,
- zapalenie ucha środkowego
- zapalenie nosa,
- zapalenie zatok przynosowych,
- zapalenie migdałków.
Probiotyk do nosa - przeciwwskazania
Nie można stosować probiotyku do nosa w przypadku wystąpienia uczulenia na składniki preparatu.
Porady eksperta