Prawie wszyscy tak robią, a to kradnie nam młodość. 4 nawyki, które dodają ci lat

2024-02-08 10:30

Każdy ma prawo zrobić od czasu do czasu coś, co jest niezdrowe. To ludzkie, a ludzkie nie może być nam obce. Gorzej, gdy odskocznia od normy wchodzi nam w krew, staje się nawykiem. Zwłaszcza tych czterech rzeczy często nie kontrolujemy, przestają być sporadyczną przyjemnością. Też tak masz? Szkoda lat, które zabierają.

Prawie wszyscy tak robią, a to kradnie nam młodość. 4 nawyki, które dodadzą ci lat
Autor: Getty Images Prawie wszyscy tak robią, a to kradnie nam młodość. 4 nawyki, które dodadzą ci lat

Nikt nie będzie żył wiecznie, ale zawsze można trochę dłużej i lepiej. Zwłaszcza że czasem niewiele trzeba, by złe nawyki nieco poskromić. Wiesz, że siedzący tryb życia szkodzi wyraźnie mniej, jeśli co 30 minut robisz sobie przerwę choćby na parę przysiadów? Przypominamy cztery złe nawyki, które kradną nam dobrą formę i skracają młodość. Pomyśl o tym.

Antyoksydanty

1. Godzina oglądania telewizji kradnie 22 minuty życia

Prosty przepis na relaks? Ty, popcorn i ekran (telewizora, komputera, ale tez smartfon). Niestety, przygotuj się na konsekwencje. Każda godzina oglądania telewizji obniża oczekiwaną długość życia o dodatkowe 22 minuty.

Z dużych, australijskich badań wynika, że osoby, które spędzały przed odbiornikiem telewizyjnym  średnio 6 godzin dziennie, żyły 5 lat krócej niż osoby, które stroniły od telewizji.

2. Siedzący tryb życia - pogrzeb nawet 13 lat wcześniej

Nie musisz spędzać czasu przed ekranem, by sobie szkodzić. Osoby, które z umiłowania do pozycji siedzącej rezygnują z ruchu, są bardziej narażone na choroby krążenia, nowotwory oraz problemy z nerkami.

Osoby ćwiczące co najmniej 150 minut w tygodniu żyją od 10 do 13 lat dłużej od zwolenników siedzenia. Ćwiczenia 3 razy w tygodniu po 50 minut zapewnią więc nie tylko lepszą formę, ale też dodatkowe lata, aby się nią cieszyć.

3. Przegrzewanie pomieszczeń - przepis na przyspieszoną starość

Któż z nas nie lubi ciepła bijącego z kaloryferów w zimny, wietrzny wieczór? A najlepiej w każdy. jest przyjemnie, błogo, ale ciało ci za to nie podziękuje.

W zauważalny sposób ucierpi skóra. Będzie wysuszona, podatna na stany zapalne, szybciej pomarszczona. To samo dzieje się choćby ze śluzówką gardła, nosa, a ty więcej chorujesz.

Pamiętaj, że nadmierna wilgotność także nie jest dobra. Nie chcesz chyba, by twój bezpieczny dom generował zdrowotne zagrożenia?

Więcej na ten temat; Zaparowane szyby to znak, że mieszkanie może cię truć. Ale to nie koniec

4. Niekontrolowana wielozadaniowość - twoje baterie szybciej się wyczerpią

Niektórzy są z siebie dumni i wielozadaniowość nazywają optymalnym wykorzystywaniem czasu. Cóż, czasem okazuje się to bardzo złudne.

Wciąż masz na głowie tysiąc spraw i próbujesz wszystko zrobić naraz? Tak narasta stres, a efektywność wcale nie jest większa.Często zadań nie udaje się dokończyć, co jest bardzo frustrujące.

krótkotrwałe spiętrzenia spraw nie szkodzą. Ludzki organizm wykształcił mechanizmy pozwalające na tymczasową mobilizację. Jeśli jednak twój tryb życia sprawia, że wciąż jesteś na najwyższych obrotach, a napięcie prawie nigdy nie znika, finał może być fatalny.

Chroniczny stres powoduje uwalnianie wolnych rodników, które uszkadzają komórki ciała i są odpowiedzialne za starzenie. Jeśli nie usuniemy stresora na czas, następuje gwałtowne wyczerpanie sił objawiające się pogorszeniem stanu zdrowia, depresją.

Spróbuj, zamiast robić wszystko naraz, skoncentrować się na jednym zadaniu i dopiero po jego wykonaniu przejść do następnego. To ma sens.