Potrzebujesz sprzęt rehabilitacyjny? Wkrótce rusza bezpłatna wypożyczalnia
Według deklaracji Pawła Wdówika, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, już w poniedziałek 4 września mają ruszyć zapisy do centralnej wypożyczalni technologii wspomagających. Tworzy ją Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON. Co dokładnie będzie można wypożyczyć? Na razie nie wiadomo.
Na ten moment od miesięcy czekają tysiące Polaków wymagających wsparcia. Po zapowiedziach rządu o planach udostępnienia kupionego za 200 milionów złotych sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami, długo nic się nie działo, a potem były kontrowersje. Najpierw mówiono, że sprzęt będzie wypożyczany bezpłatnie. Wg czerwcowych informacji PFRON-u zdecydowano się jednak pobierać opłatę roczną. Teraz jest już mowa o „rocznej kaucji”. A konkretnie co i na jakich zasadach będzie można wypożyczyć? Nadal nie wiemy.
Wiceminister Wdówik pewny swego
Jeszcze 23 sierpnia portal Prawo.pl cytował wiceministra rodziny i polityki społecznej Pawła Wdówika, który zapewniał, że termin uruchomienia wypożyczalni będzie utrzymany.
- Od 4 września br. zaczniemy przyjmować wnioski do wypożyczalni technologii wspomagających, które służą podnoszeniu niezależności życia osób z niepełnosprawnościami – zapowiedział wiceminister, który powinien być najlepiej poinformowany, skoro jest też pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.Wiceminister miał też deklarować, że oferowany sprzęt będzie nowoczesny i doskonałej jakości.
- Dobre technologie są bardzo drogie. Dofinansowanie z NFZ do wózka aktywnego to 3 tys. zł, a jego całkowity koszt to kilka tysięcy złotych, więc wciąż jesteśmy w lesie. To znaczy, że Polacy z niepełnosprawnością korzystają ze sprzętu podstawowego, bo nie stać ich na lepsze technologie wspomagające. Zdecydowaliśmy, że wypożyczalnia będzie dedykowana drogiemu, nowoczesnemu sprzętowi – podkreślał Paweł Wdówik.
Centralna wypożyczalnia technologii wspomagających - opłaty
Ile trzeba będzie zapłacić za skorzystanie z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego? Zwrotna kaucja to 2 proc. wartości udostępnionego urządzenia. Czego konkretnie? Nadal nie wiemy.
Na stronach PFRON-u w zasadzie cicho sza. W komunikacje z lutego (oddział opolski) czytamy, że głównym zadaniem wypożyczalni będzie: doradztwo, wynajem, dostawa, serwis, dostosowanie oraz instruktaż obsługi oferowanych urządzeń.
"Wypożyczalnia technologii wspomagających przyczyni się tego, że osoby z niepełnosprawnością nie będą musiały kupować nowego sprzętu. Pozwoli to na zaoszczędzenie środków, które będzie można przeznaczyć na inne cele" - napisano na stronie Funduszu.
A konkretnie i praktycznie? Najwyraźniej "strona w budowie".
PFRON i lista dostępnych technologii
Jest 1 września, dzień roboczy się zakończył, zapisy miały ruszyć w poniedziałek 4 września, ale to wg zapowiedzi ministerstwa. Na stronach PFRON-u jest mowa jedynie o tym, że wypożyczalnia ruszy w 2023 roku, ale bez doprecyzowania miesiąca czy dnia.
W zakładce poświęconej wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością są dwa kafle, które w teorii powinny odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości organizacyjne:
- Dokumenty programowe
- Informacje praktyczne
W pierwszej faktycznie sporo ogólników ideologicznych, definicje i zrozumiałe wykluczenia, choćby osób, które na wypożyczany sprzęt otrzymały już dotację przy jego zakupie.
W części praktycznej pusto.Wciąż brak listy i konkretów. Chętnie je przekażemy, gdy coś się zmieni. Zaskakuje jednak fakt, że nikt nadal nie informuje zainteresowanych o możliwych opóźnieniach.