Pogotowie ratunkowe. Jakie karetki ma pogotowie ratunkowe?
Pogotowie ratunkowe wzywane jest zarówno do dzieci jak i do dorosłych. Przewozi chorych po urazach i po zawałach. Czy wszystkie karetki pogotowia są takie same? Czy karetka pogotowia, która przewozi noworodki różni się od tej dla zawałowca? Jakie karetki ma pogotowie ratunkowe?
Pogotowie ratunkowe dysponuje różnymi karetkami, których wyposażenie i zespoły ratowników różnią się od siebie. Inny sprzęt potrzebny jest do ratowania noworodka, inny dla zawałowca. Do ciężkich wypadków wyjeżdżają karetki dowodzone przez lekarzy specjalistów, w karetkach podstawowych jeżdżą ratownicy medyczni.
Pogotowie ratunkowe: karetki podstawowe
Karetki podstawowe wyjeżdżają do chorych bez lekarza. Ich obsadę stanowią ratownicy medyczni wykształceni do działania w stanach nagłych. To oni podejmują decyzję co do dalszego działania. Mogą przeprowadzać procedury ratujące życie i powodować niektóre leki. To od ich oceny sytuacji zależy, czy pacjent zostanie przewieziony do szpitala.
Pogotowie ratunkowe: karetki specjalistyczne
Karetki specjalistyczne (oznaczone literką S) są wysyłane w stanach nagłego zagrożenia życia wymagających szybkiej interwencji lekarskiej, podania niestandardowych leków lub prowadzenia ścisłego nadzoru podczas transportu do szpitala. Zespołem ratowników medycznych lub ratownikiem i pielęgniarką dowodzi lekarz specjalista medycyny ratunkowej lub anestezjologa czy ortopeda. W skład zespołu wchodzą dodatkowo ratownicy medyczni lub pielęgniarka i ratownik.
Pogotowie ratunkowe: karetki neonatologiczne
Karetka neonatologiczna, oznaczona literką "N", służy do przewodu dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Karetka neonatologiczna wyposażona jest w sprzęt ratujący życie w rozmiarach pediatrycznych oraz w razie potrzeby - inkubator. W skład zespołu karetki neonatologicznej wchodzi lekarz oraz ratownik medyczny.
Pogotowie ratunkowe: karetki transportowe
Karetki transportowe przewożą pacjentów pomiędzy szpitalami, gdy konieczna jest konsultacja lub specjalistyczne badania w innym szpitalu. W zależności od stanu pacjenta, w karetce transportowej jadą ratownicy medyczni lub lekarz.