Pocisz się nie tylko w upały? To może być sygnał niedoboru tych witamin i minerałów
Problem nadmiernej potliwości powiązany jest choćby z takimi chorobami jak cukrzyca, czy nadczynność tarczycy. Dlatego jeśli ciągle masz wrażenie, że spływa po tobie kolejna struga, to przyjrzyj się zdrowiu. Kolejnym powodem, dla którego za bardzo się pocisz, może być niedobór określonych witamin i minerałów.
Upały sprawiają, że łatwo przeoczyć sygnały, jakie wysyła nasz organizm. Przykładem jest nadmierne pocenie. Wbrew pozorom ten stan może być wynikiem braku witamin, a nie jedynie wysokiej temperatury. Wykonaj badania i upewnij się, że nie występują u ciebie wskazane poniżej niedobory.
Brak tych witamin powoduje pocenie? To może być powód niedoborów
Pocenie to nie tylko defekt estetyczny, który sprawia, że na ubraniach pojawiają się plamy, czy trudne do usunięcia przebarwienia. Zjawisko to przede wszystkim świadczy o kondycji zdrowotnej, o czym świadczy choćby towarzysząca potu woń.
Jej rodzaj jest sygnałem, że rozwija się jakaś choroba, dlatego warto dokładnie przyglądać się organizmowi i wykonywać badania choćby w kierunku występowania cukrzycy, czy wysokiego poziomu kortyzolu. Jeśli jednak doskwiera nam nadmierna potliwość, powodem mogą być niedobory poniższych witamin i minerałów.
Witaminy z grupy B, kojarzymy je głównie jako niezbędne wsparcie układu nerwowego i słusznie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że kiedy zaczyna ich brakować, układ współczulny określany także jako sympatyczny zaczyna ze wzmożoną siłą reagować na stres. To z kolei sprawia, że bardziej się pocimy, bez względu na temperaturę.
Niedobór nie tylko jesienią. Witamina D niezbędna cały rok
Wbrew pozorom niedobory witaminy D dotykają znaczną część Polaków ze względu na położenie geograficzne. Niewielka ilość słońca sprawia, że musimy ją suplementować. Warto także sprawdzić jej poziom we krwi również latem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy D jest nadmierna potliwość.
Latem pocimy się więcej, ale jak już wspomnieliśmy, sytuacje stresowe przyczyniają się do wzmożenia dolegliwości i utraty magnezu. Tak dochodzi do błędnego koła. Kolejnym pierwiastkiem, który jest bardzo ważny dla zdrowia, a którego niedobór przyczynia się do wzmożonego pocenia to wapń. To właśnie on pomaga regulowanie temperatury, dzięki czemu łatwiej uniknąć uciążliwego pocenia.
Pierwszym sposobem na uzupełnienie niedoborów jest zmiana diety. Witaminy z grupy B znajdziemy w jajkach, mięsie, czy zielonych warzywach. Witaminę D dostarczymy, spożywając mleko i nabiał oraz grzyby.
Soja, szpinak i dynia są zdrowym źródłem magnezu, a jedząc orzechy i warzywa liściaste, nasiona, pestki, czy nabiał zapewniamy zdrową dawkę wapnia. Jeśli jednak to nie wystarczy, zgłoś się do lekarza i dietetyka i ustal indywidualny plan działania, by uzupełnić niedobory.