Po tych lekach nie wychodź na słońce. Skutki uboczne mogą być bardzo bolesne
Chociaż lato to ulubiona pora roku wielu osób, nie jest wolne od minusów, zwłaszcza dla tych, którzy zażywają określone leki. Nasłonecznienie może powodować niepożądane interakcje z lekami. Które leki są szczególnie ryzykowne? Jakie objawy mogą wystąpić po ekspozycji na słońce? Sprawdzamy.
Słońce może szkodzić, jeśli zażywasz leki
Chociaż na pytanie o ulubioną porę roku większość osób bez wahania odpowiada: „lato”, warto mieć na uwadze, że również ta pora roku ma swoje minusy, które mogą być znaczące szczególnie dla osób chorujących i zażywających leki.
CZYTAJ TEŻ: Uważaj, jeśli zażywasz te leki. Przebywanie na słońcu może skończyć się udarem
Silne nasłonecznienie może sprzyjać interakcjom zażywanych leków ze słońcem. W jakich przypadkach nadmierna ekspozycja na słońce nie jest wskazana?
Kto w ogóle powinien wybierać miejsca zacienione zamiast kąpieli słonecznych? Sprawdzamy, jakie leki szczególnie mogą generować trudności – i jeśli tak, to jakie problemy mogą się pojawić po wyjściu na słońce.
Skutki uboczne leków po kontakcie ze słońcem
Niektóre leki, pod wpływem promieniowania UV, mogą powodować skutki uboczne, takie jak:
- reakcje fototoksyczne
- reakcje fotoalergiczne
Czym różni się reakcja fototoksyczna od fotoalergii? Reakcja fototoksyczna zdarza się częściej i szybciej po kontakcie ze słońcem. Robi wrażenie podobne do oparzenia słonecznego, czyli skóra pacjenta swędzi i piecze, mogą się pojawiać bolesne pęcherze.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Leki i słońce mogą wywołać alergię i oparzenia
Fotoalergia to skutek niewłaściwej reakcji układu odpornościowego. Zdarza się rzadziej, a objawy występują później, a nie od razu po ryzykownej sytuacji. Objawy mogą się pojawiać nawet kilka dni później.
Zmiany skórne, co ma znaczenie, pojawiają się nawet na częściach ciała, które nie były wyeksponowane na słońce. Mogą pojawiać się świąd, zaczerwienienie, łuszczenie skóry, przebarwienia, zgrubienia i grudki.
Leki, po których nie należy wychodzić na słońce
Jakie leki mogą powodować zmiany skórne po kontakcie ze słońcem? Oto lista szczególnie ryzykownych farmaceutyków, które po kontakcie ze słońcem mogą sprzyjać powstawaniu zmian skórnych:
- Leki wykorzystywane w leczeniu onkologicznym, m.in. cytostatyki
- Leki stosowane w leczeniu cukrzycy
- Leki przeciwhistaminowe
- Leki hormonalne, w tym antykoncepcja hormonalna
- Leki wykorzystywane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, jak leki na nadciśnienie
- Leki moczopędne, m.in. popularny furosemid
- Leki psychotropowe, w tym niektóre antydepresanty.
- W preparatach bez recepty, które poleca się na poprawę nastroju, może znajdować się dziurawiec, który może powodować przebarwienia skóry po ekspozycji na słońce
- Niektóre antybiotyki, m.in. doksycyklina
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne
- Niektóre leki przeciwgrzybicze