Po czym poznać, że lek jest zepsuty? Zwróć uwagę nie tylko na datę ważności
Przeterminowane leki należy wyrzucić. Nie wolno przyjmować tego rodzaju preparatów. Jednak co jeśli data nadal jest ważna, a wygląd lekarstwa budzi wątpliwości? Farmaceutka, Marta Trafidło wyjaśnia, po czym rozpoznać, że lek jest zepsuty.
Jeśli ktokolwiek wciąż zastanawia się, czy przeterminowane leki mogą zaszkodzić, lub czym grozi zażycie przeterminowanego leku, to zapraszamy do przeczytania naszego odrębnego artykułu. Szczegóły znajdują się TUTAJ. Natomiast kolejną ważną kwestią jest to, jak rozpoznać, że dany lek jest zepsuty? Sprawdzamy.
Zepsute leki zmieniają wygląd. Zwróć uwagę na te szczegóły
Choć kupując lek mamy wręcz pewność, że jest bezpieczny, to zawsze warto dokładnie przyjrzeć się nie tylko opakowaniu, ale i zawartości. Należy pamiętać, że mogło coś wydarzyć się w transporcie, lub na jednym z etapów przechowywania.
Poza tym zdarza się, że choć dany medykament trafia na apteczne półki, to mogło dojść do wystąpienia wady jakościowej. Wówczas Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu określoną partię leku, niemniej jeśli wcześniej sami zauważymy np. biały nalot na tabletce, czy inne zmiany, nie należy zażywać takich lekarstw. Mgr farmacji, Marta Trafidło wskazuje, co szczególnie powinno wzbudzić naszą czujność.
- W przypadku blistrowanej tabletki należy zwrócić uwagę, czy nie doszło do pęknięcia listka, w którym umieszczona jest dana pigułka. Jeśli do środka dostało się powietrze, to zauważymy tę perforację. Wówczas opakowanie jest napęczniałe, a tabletka może np. pęknąć, zmienić kolor, również jej otoczka - wskazuje ekspertka.
Okazuje się jednak, że choć dość często zażywamy leki automatycznie i intuicyjnie, to kiedy przyjmujemy dany preparat już przez pewien czas, leczymy się np. na jakieś przewlekłe schorzenie, to łatwiej nam wychwycić ewentualne nieprawidłowości, o czym także wspomina Marta Trafidło.
- Na początku mojej pracy zawodowej miałam taki ciekawy przypadek. Popularny lek na nadciśnienie zmienił nie tylko opakowanie, ale producenci zmienili także wygląd samego leku. Początkowo była to biała tabletka, a potem wypuszczono w obieg białą w zielone kropki. Wtedy pacjent przyszedł do apteki i zgłosił, że coś z tym lekiem jest nie tak, że wyglądał inaczej. Wyjaśniłam, że wszystko jest w porządku i że po prostu producent zmienił dawkę, opakowanie etc. i wynika to także z treści ulotki. Więc na szczęście pacjenci zwracają uwagę na zakupione leki - wspomina farmaceutka.
I choć przykład opisanego pacjenta ostatecznie wskazał, że nie było powodów do niepokoju, to jednak tego typu czujność jest bardzo ważna. Nigdy nie wiadomo, do jakich procesów chemicznych może dojść na skutek choćby niewłaściwego transportu, wad jakościowych, czy błędów w przechowywaniu.
Stąd jeśli mamy jakikolwiek cień wątpliwości czy niedawno kupione leki są bezpieczne, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i nie narażać zdrowia.
Nie tylko tabletki. Tak może wyglądać zepsuty syrop
Kolejną ważną grupą medykamentów są syropy i różnego rodzaju zawiesiny. Czasem może się wydawać, że skoro coś ma cukier, to raczej długo postoi. Przestrzegamy jednak kolejny raz, aby nie traktować leków na tych samych zasadach co zwyczajne artykuły spożywcze.
- Jeżeli chodzi o syropy, czy zawiesiny patrzymy nie tylko na kolor, ale przede wszystkim na to, czy nie doszło do rozwarstwienia produktu. W płynnych lekach może dojść do rozłożenia się płynu, może wytrącić się osad, czy pojawić się bąbelki - wskazuje farmaceutka.
Eksperta zaznacza, aby zawsze zwracać uwagę na kolor. Jeśli dany preparat się przebarwił, to pod żadnym pozorem nie wolno go przyjmować, bo może nam grozić poważne zatrucie. Warto wspomnieć również o lekach w formie proszku, np. przeciwbólowych, czy hamujących biegunkę. Specjalistka zaznacza, że w takim wypadku, ważne jest to, aby nie doszło do zbrylenia produktu. Jeśli jednak zaobserwujemy zmianę w konsystencji, należy taki lek wyrzucić.
UWAGA!
Przeterminowanych, uszkodzonych i zepsutych leków nie wyrzucamy do kosza. Służą do tego specjalne pojemniki, które umieszczane są w aptekach, przychodniach lub szpitalach.
Listen on Spreaker.