Pierwsza wizyta u onkologa. Lista ważnych pytań, które trzeba zadać

2024-08-05 8:45

Pierwsza wizyta u onkologa już sama w sobie jest dość stresującym momentem. W końcu nowotwór wzbudza strach i często skupiamy się tylko na tym, by zapytać o rokowania. Prawda jest jednak taka, że jest więcej ważnych aspektów, o które warto zadbać także przez wzgląd na kondycję psychiczną w tym trudnym czasie.

Pierwsza wizyta u onkologa. Lista ważnych pytań, które trzeba zadać
Autor: Fot. Getty Images

Nie wiemy, o co pytać. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kiedy w grę wchodzą medyczne zawiłości, trudno pomyśleć o wszystkim, czy nawet wyobrazić sobie co powinno być ważne poza tym, by przeżyć. W pierwszej kolejności warto odwrócić schemat myślenia, czyli zamiast skupiać się na tym, “ile nam zostało”, przekierować uwagę na kwestię “co mogę zrobić, żeby się udało”. Pomocna będzie lista pytań, która pozwoli nam później podjąć kolejne kroki.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

O co zapytać lekarza onkologa? Lista pytań 

Dzięki współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia z Forum Organizacji Pacjentów powstał poradnik, który pomaga pacjentom lepiej odnaleźć się w kontakcie z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czy specjalistą. W jednym z poruszonych zagadnień była wspomniana pierwsza wizyta u onkologa

Dlatego poniżej wskazujemy jakie pytania warto zadać, będąc w gabinecie. Wbrew pozorom ta lista może być mocno przydatna, bo kiedy górę bierze stres, z głowy wypadają nawet najważniejsze sprawy. Dobrym rozwiązaniem jest także podzielenie pytań na kilka części np. tak jak poniżej:

Część I:

  • Jak będzie wyglądał plan mojego leczenia?
  • Kiedy można zacząć leczenie?
  • Ile będzie trwało leczenie?
  • Czy będę leczyć się na oddziale, czy w ramach leczenia ambulatoryjnego?

Część II:

  • Jakie są szanse, że się wyleczę z tego typu nowotworu?
  • Jaka jest średnia długość życia z tym typem nowotworu?
  • Od czego zależy wybór metody leczenia?
  • Jeśli nie kwalifikuję się do zabiegu chirurgicznego albo radioterapii, czy wskazane jest u mnie leczenie jedną z nowoczesnych metod – terapią celowaną, immunoterapią

Część III:

  • Jakie są możliwe działania niepożądane leczenia (dolegliwości serca, wątroby, problemy z płodnością)?
  • Czy są sposoby na zminimalizowanie działań niepożądanych terapii? 

Część IV:

  • Czy są metody wspierające terapię, z których mogę korzystać bez szkody dla podstawowego leczenia, np. odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, pomoc psychologa? Jeśli tak, to jakie?
  • Gdzie mogę szukać pomocy, jeśli będę doświadczać trudności podczas leczenia – czy będę mieć kontakt z lekarzem, pielęgniarką? 

Część V:

  • Które organizacje wspierają pacjentów z rakiem, gdzie ich szukać?
  • W przypadku raka piersi warto zapytać, po jakim czasie od zakończenia leczenia onkologicznego można poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi.

CZYTAJ TEŻ: Jak działa pakiet onkologiczny? Skorzystaj jeśli lekarz podejrzewa raka

Sonda
Jak oceniasz opiekę onkologiczną w Polsce?

Co daje uporządkowanie spraw? Rak to nie wyrok

Otrzymanie informacji, że zachorowaliśmy na raka to trudne doświadczenie psychiczne. W pierwszym momencie może dojść do szoku, chwilę później do paniki, a nawet załamania nerwowego

Dlatego tak ważne jest to, by do choroby podejść kompleksowo. Wymieniona wyżej lista pytań pozwala przekierować uwagę na działanie, zamiast rozpaczliwe analizowanie tego, że za rogiem czai się koniec.

Pacjenci onkologiczni często zadają sobie te same pytania, które brzmią: Co teraz będzie? Dlaczego ja? Co dalej? Silna reakcja emocjonalna wyczerpuje organizm i zmniejsza jego siłę do walki z chorobą. Dlatego warto zadbać o to, by chory miał kontakt z psychoonkologiem

Tego rodzaju specjalista doskonale wie, na czym polegają poszczególne etapy terapii oraz rozumie skutki ich działania. Dlatego pacjent borykający się z rakiem nie powinien zwlekać, ale udać się właśnie do tego rodzaju psychologa, który będzie mu towarzyszyć na każdym etapie, dając odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z kryzysem. 

Popularną metodą wspierania chorych na nowotwór jest Metoda Simontona oraz Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ). Każdy z tych nurtów przynosi duże korzyści takie jak znaczna redukcja poziomu lęku, czy umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami.