Pakiet kolejkowy w aptece: zasady wypisywania i realizacji recept

2015-03-31 10:54

Kilka miesięcy temu nasze Ministerstwo Zdrowia szumnie zapowiadało pakiet kolejkowy - wprowadzenie rozwiązań, które skrócą kolejki pacjentów oczekujących do lekarzy specjalistów. Jakiś czas temu weszły w życie zmiany, które dotyczyły sposobu wypisywania i realizacji recept. Co się zmieniło?

Pakiet kolejkowy w aptece: zasady wypisywania i realizacji recept
Autor: Thinkstockphotos.com Jakiś czas temu weszły w życie zmiany, które dotyczyły sposobu wypisywania i realizacji recept. Co się zmieniło?

Spis treści

  1. Dostaniesz nawet 12 recept
  2. Zmiany w wypisywaniu leków narkotycznych i psychotropowych

Pakiet kolejkowy obejmował również zasady wystawiania i realizacji recept. Jednym z najważniejszych celów ogłoszonego w październiku 2014 roku znowelizowanego rozporządzenia w sprawie recept lekarskich miało być zmniejszenie kolejek do lekarzy. Kluczową zmianą jest zwiększenie ilości leku, jakie lekarz może przepisać na jednej recepcie. Do tej pory mogły znaleźć się na niej lekarstwa wystarczające na 90 dni terapii. Farmaceuta wyliczał ten okres na podstawie dawkowania i liczby opakowań. Jeśli wynikało z nich, że na recepcie znajduje się ilość leku, która wystarczy na więcej niż 90 dni leczenia, aptekarz redukował liczbę wydawanych opakowań. Od października ubiegłego roku lekarze mogą przepisać pacjentowi na jednej recepcie ilość leku wystarczającą na 120 dni terapii. Zmiana ta ma sprawić, że pacjenci stosujący regularnie i przewlekle te same leki będą rzadziej odwiedzać lekarza.

Dostaniesz nawet 12 recept

Dla pacjentów, których nie stać na wykupienie jednorazowo leków na 120 dni terapii, przewidziano w nowym rozporządzeniu inne rozwiązanie. Otóż lekarz może im wystawić nawet 12 recept na w sumie 360 dni leczenia. Oznacza to, że przez niemal rok nie będą oni musieli odwiedzać ponownie lekarza. A do apteki będą chodzili co miesiąc, by wykupić ilość leku na kolejne 30 dni. Umożliwi to ów pakiet 12 recept – każda z dokładną datą realizacji. Zmiany dotyczą również ilości leków recepturowych, które od października może przepisać na jednej recepcie lekarz. Do tej pory obowiązywał przepis umożliwiający zaordynowanie tylko jednej objętej ryczałtem dawki takiego leku (np. 100 g maści, 10 g kropli ocznych, 20 proszków dzielonych, 12 czopków, 250 g mikstur itd.). Często takie ilości leków recepturowych nie wystarczały na skuteczną terapię i pacjenci musieli zgłaszać się do lekarza po nową receptę na kolejną porcję tego samego leku. Obecnie lekarz może umieścić na recepcie podwójną ilość leku recepturowego, a w przypadku maści, kremów, mazideł, past i żeli – nawet dziesięciokrotną ilość.

Zmiany w wypisywaniu leków narkotycznych i psychotropowych

Natomiast od września zmieniły się również przepisy dotyczące przepisywania na receptach leków narkotycznych i psychotropowych. Reguluje je rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Do tej pory na specjalnej recepcie mogła znaleźć się ilość tego typu leków wystarczająca na 30 dni stosowania. Obecnie lekarz może wypisać ich aż na 90 dni kuracji. Zmienił się również czas ważności takich recept z 14 dni na 30 dni. Ostatecznie rozwiązano też kilka kwestii formalnych dotyczących przepisywania tego typu leków, które często powodowały błędy uniemożliwiające ich wykupienie w aptekach. Np. lekarz nie musi już pisać słownie sumarycznej ilości substancji leczniczej ordynowanej pacjentowi – teraz wystarczy tylko suma tabletek wyrażona liczbą. Poza tym do tej pory przy świadomym przekraczaniu maksymalnych dawek stosowania leku lekarz musiał ten fakt potwierdzić swoją pieczątką, podpisem i wykrzyknikiem. Teraz nie jest to już wymagane. Te dwie drobne zmiany umożliwią uniknięcie odmowy realizacji recepty na lek narkotyczny, w sytuacji gdy farmaceuta stwierdzi, że lekarz nie wywiązał się z wymogów formalnych stawianych tego typu receptom.

Czy zmiany w sposobie przepisywania recept zmniejszą kolejki do specjalistów? Czas pokaże. Na razie farmaceuci nie odnotowali zbyt wielkiego zainteresowania lekarzy korzystaniem z nowych uprawnień. Sami medycy mają sporo wątpliwości dotyczących tak długich okresów braku kontroli nad stanem pacjentów. A Ministerstwo Zdrowia szykuje kolejne zmiany: w 2016 roku możliwość wypisywania recept na niektóre leki mają zyskać także pielęgniarki.

Ważne

  • Na recepcie może znaleźć się ilość leku wystarczająca maksymalnie na 120 dni jego stosowania.
  • Lekarz może wystawić nawet do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni.
  • Recepta na lek narkotyczny ważna jest 30 dni.
  • Na recepcie może znaleźć się ilość leku narkotycznego wystarczająca maksymalnie na 90 dni jego stosowania.
  • miesięcznik "Zdrowie"