Opieka nad obłożnie chorym. Problemy z fizjologią i codzienna toaleta obłożnie chorego
Gdy mieszkamy razem z obłożnie chorym, musimy nauczyć się poprawnej jego pielęgnacji. Jak radzić sobie z problemami fizjologicznymi obłożnie chorego? Jak zorganizować codzienną toaletę obłożnie chorego?
Spis treści
Opieka nad obłożnie chorym wymaga zarówno czasu, jak i cierpliwości. Osoby przewlekle chore mogą wymagać pomocy nie tylko w codziennych czynnościach ale i pielęgnacji.
Problemy z fizjologią obłożnie chorego
Osoby przewlekle chore mogą mieć problem z nietrzymaniem moczu i kału. Dlatego na materac należy położyć jednorazowe nieprzemakalne prześcieradło lub podkład.
Są też podkłady z podgumowanej flaneli, które można prać w pralce. Raz na miesiąc, w ramach refundacji NFZ, pacjent może kupić 60 sztuk wyrobu higienicznego, np. pieluchomajtek lub pieluch anatomicznych. Prawo to przysługuje tylko osobom ubezpieczonym, po potwierdzeniu tego przez lekarza. Refundacji podlegają pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkładki urologiczne oraz pieluchy dla dzieci. Odpłatność wynosi 30 proc.
Osoby, które kontrolują swoje potrzeby fizjologiczne, ale mają kłopoty z poruszaniem się, chętniej niż z pieluchomajtek korzystają z basenu i tzw. kaczki. Chodzących podopiecznych należy zachęcać do korzystania z normalnej toalety, którą można wyposażyć w uchwyty ułatwiające siadanie i wstawanie z sedesu.
Może się też przydać nakładka na sedes, dzięki której będzie on wyższy niż zwykle. Jeszcze innym rozwiązaniem jest krzesło sanitarne, które zamiast siedziska ma nakładkę sedesową, a pod nią zbiornik na odchody. Znakomitym pomysłem jest wózek inwalidzki sanitarny, którym można najechać bezpośrednio na sedes. Jeśli tylko jest to możliwe, korzystajmy z takich rozwiązań, aby chory najbardziej intymne czynności mógł wykonywać samodzielnie. Ma to ogromne znaczenie dla jego psychiki.
Codzienna toaleta obłożnie chorego
Dbałość o czystość i codzienna pielęgnacja sprzyjają zdrowieniu. Osobę, która może chodzić, najlepiej kąpać w wannie. Na jej krawędziach można zawiesić specjalną ławeczkę, a dno wyłożyć matą antypoślizgową. Jeżeli mamy brodzik, wstawmy do niego krzesło sanitarne, aby chory mógł siedzieć podczas mycia.
Osoby leżące myjemy w łóżku. O pokaz takiej toalety najlepiej poprosić pielęgniarkę środowiskową, która podpowie, jak układać ciało chorego, aby nie sprawiać mu bólu, i jak postępować, aby nie nadwerężyć własnego zdrowia. W ciągu dnia można przecierać skórę chorego wilgotnymi chusteczkami nasączonymi lanoliną lub wyciągiem z rumianku (np. do pielęgnacji niemowląt).
miesięcznik "Zdrowie"