Okuloplastyka i chirurg okuloplastyk - w trosce o twoje oczy

2018-09-17 9:51

Okuloplastyka to dziedzina, która obejmuje nowoczesne zabiegi chirurgiczne i laserowe wykonywane na powiekach, zewnętrznej części gałki ocznej, jak i na aparacie ochronnym oka. Lekarze okuloplastycy wykonują też zabiegi dróg łzowych, oczodołu oraz diagnozują i leczą wszelkie zmiany nowotworowe i powypadkowe. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należy korekcja opadających powiek, tzw. blefaroplastyka. 

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Okuloplastyka a opadająca powieka
  2. Okuloplastyka a zmiany skórne wokół powiek
  3. Okuloplastyka - chirurgia jednego dnia
  4. Okuloplastyka -  jak wybrać specjalistę?
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

Okuloplastyka zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród liczby zabiegów plastycznych. Ale opadające powieki, gradówka i tzw. kępki żółte to nie tylko problem estetyczny, ale również medyczny, który dotyka najczęściej kobiet po 40 roku życia.

Dlaczego warto z tymi schorzeniami udać się do lekarza okuloplastyka, opowiada lekarz Łukasz Szmuksta z Kliniki okulistycznej Optegra.

Wzrok jest strategicznym zmysłem, który podobnie jak inne, miał służyć nam jako gatunkowi do przetrwania. Nasze oko jest zawsze gotowe do działania i nigdy nie potrzebuje odpoczynku, potrzebują go za to mięśnie i powieki, które odpowiadają za ruch gałki ocznej. I to one najczęściej wraz z upływem czasu narażone są na opadanie i utratę jędrności.

Okuloplastyka a opadająca powieka

Opadająca powieka to przypadłość, która statystycznie najczęściej dotyka osoby po ukończeniu 40 roku życia, ludzi otyłych i z jasną karnacją.

Jeżeli skóra na powiekach staje się wiotka i traci jędrność, mogą tworzyć się na powiekach tzw. nawisy, które powodują ich opadanie.

Poza niezbyt estetycznym efektem wizualnym w postaci wyraźnie opadniętej powieki ten defekt może być niebezpieczny dla naszego zdrowia.

- Zdarza się, że opadająca górna powieka zasłania nam pole widzenia. Ograniczona możliwość patrzenia może z kolei powodować duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, jak i powodować zagrożenie np. podczas prowadzenia samochodu - mówi dr Szmuksta.

Z kolei opadająca dolna powieka może prowadzić do schorzenia zwanego zespołem suchego oka. Życie z tym zespołem oznacza duży dyskomfort. Oko pozbawione naturalnej bariery ochronnej tworzonej przez odpowiednią ilości filmu łzowego jest bardziej narażone na infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe. W niektórych przypadkach zespół suchego oka może prowadzić do zmętnienia rogówki.

- Przyczyną powstawania zespołu suchego oka mogą być także zaburzenia hormonalne czy metaboliczne dlatego często dotyka on kobiet w okresie menopauzy - mówi lekarz okuloplastyk.

Okuloplastyka a zmiany skórne wokół powiek

Innym popularnym problemem są zmiany skórne pojawiające się w okolicy oczu. Należą do nich widoczne kępki żółte, nazywane także żółtakami, pojawiające się najczęściej na górnych powiekach. Takie zmiany mogą świadczyć o podwyższonym poziomie tzw. złego cholesterolu, który może wskazywać na nieuświadomione problemy z układem krążenia.

Gradówka to kolejna przypadłość występująca w okolicach oczu. To niewielkich rozmiarów guzek, który może umiejscowić się zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Zwykle nie jest bolesny, ale przeszkadza. Nie leczona gradówka powoduje podrażnienie i zaczerwienienie oka, niekiedy też jego obrzęk. Uciskając na rogówkę, może w ekstremalnych sytuacjach ulec zakażeniu i przebić się do worka spojówkowego.

Okuloplastyka - chirurgia jednego dnia

Zabiegi okuloplastyczne to zabiegi z zakresu tzw. chirurgii jednego dnia, które trwają najdłużej kilka godzin.

- Z reguły następnego dnia pacjent może już wrócić do normalnego funkcjonowania. Ze względu na to, że skóra na powiekach jest bardzo cienka i nie widać na niej blizn oraz nacięć, rekonwalescencja zwykle bywa bardzo szybka - mówi specjalista.

- Namawiam do tego, by pojawiające się zmiany w okolicy oczu konsultować z okulistą okuloplastykiem - podkreśla Łukasz Szmuksta. - Jako eksperci w leczeniu chorób oczu i wad wzroku będziemy w stanie doradzić pacjentowi najbezpieczniejszy i najlepszy sposób rozwiązania jego problemu.

Okuloplastyka -  jak wybrać specjalistę?

- Uczulam, by w przypadku zabiegów wykonywanych w okolicy oka, wybrać renomowaną klinikę okulistyczną oraz eksperta z wieloletnim doświadczeniem - zaznacza Łukasz Szmuksta. - Te dwa czynniki wg badań pooperacyjnych minimalizują ryzyko źle wykonanego zabiegu.

Odpowiedni wybór nie tylko przyspieszy rekonwalescencję po operacji, ale też zapobiegnie powikłaniom takim jak: asymetria powiek i szpar powiekowych czy nadkorekcja, która może skutkować niedomykaniem powiek oraz komplikacjami związanymi z gojeniem się rany.

W takim przypadku możemy mieć do czynienia z infekcjami rany, rozstępowaniem się brzegów rany czy powstawaniem bliznowca, czyli nadmiernym wytwarzaniem kolagenu w bliźnie.

Warto wiedzieć

Dr Łukasz Szmuksta, współpracujący z klinikami Optegra

Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Lekarz okuloplastyk z 13-letnim doświadczeniem zawodowym zarówno w leczeniu zachowawczym, jak i chirurgii okulistycznej dotyczącej operacji zaćmy, zaopatrywania urazów gałki ocznej i aparatu ochronnego oka, zabiegów przeciwjaskrowych, laserowych i innych. Specjalizuje się  zabiegach okuloplastycznych w tym operacjach podwinięcia, odwinięcia, opadania powiek, zabiegach usunięcia skrzydlika oraz różnego typu guzków, a także w zabiegach zaćmy, w tym również w zabiegach zaćmy powikłanej. Stale doskonali też swoje umiejętności, biorąc udział w licznych krajowych i zagranicznych szkoleniach i sympozjach głównie w zakresie chirurgii okulistycznej m. in.: European School for Advanced Studies in Ophtalmology at University of Malta- Orbital, Lacrimal & Ophtalmic Plastic Surgery, European Society of Ophtalmic Plastic and Reconstructive Surgery (ESOPRS) – Barcelona, Munich International Symposium on Ophtalmic Plastic and Reconstructive Surgery – Monachium.