Odszkodowanie za ugryzienie kleszcza? To możliwe, ale pod pewnymi warunkami
Służby alarmują: w naszych lasach, parkach, a nawet na trawnikach jest coraz więcej kleszczy. Wiele z nich przenosi boreliozę, inne – kleszczowe zapalenie mózgu. W związku z migracją kleszczy z innych stron świata, wzrasta też ryzyko niespotykanych wcześniej chorób. Ukąszenie kleszcza może mieć poważne konsekwencje, ale mało kto wie, że po takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać środki finansowe po kontakcie z kleszczem.
Skutki ukąszenia przez kleszcza
Ugryzienia kleszczy mogą być przyczyną zakażeń szeregiem chorób, z których co najmniej kilka, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, mogą powodować poważne konsekwencje dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego regularnie ostrzegamy i zachęcamy do profilaktyki antykleszczowej, która polega m.in.
- na noszeniu odzieży ochronnej,
- korzystaniu z odstraszających te pajęczaki repelentów,
- regularnym dokonywaniu przeglądów swojego ciała celem znalezienia i usunięcia kleszczy,
- w razie potrzeby – wdrożeniu odpowiedniej farmakoterapii.
Jak poznać, że ugryzł kleszcz?
Jakie są charakterystyczne objawy po ugryzieniu przez kleszcza? Wymienić tutaj należy m.in.
- obecność samego kleszcza,
- w razie jego odpadnięcia - zaczerwienienie w miejscu ukąszenia,
- pierścieniowaty rumień,
- silny świąd, ból i pieczenie w miejscu ugryzienia,
- nierzadko występuje też wyraźna opuchlizna.
W przypadku sytuacji, w której dany kleszcz przenosił boreliozę, u pacjentów pojawiają się również inne dolegliwości, jak m.in.
- wrażenie ogólnego rozbicia,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- podwyższona ciepłota ciała,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Objawy bywają mylone z innymi infekcjami wirusowymi. Nie należy ich lekceważyć, ale omówić z lekarzem. Wcześniej wdrożone leczenie boreliozy może łagodzić przebieg tej choroby i przyspieszyć powrót do pełni sił.
Kiedy przysługuje odszkodowanie po ugryzieniu przez kleszcza
Co istotne, okoliczności ugryzienia przez kleszcza mogą sprawić, że będzie można w takiej sytuacji ubiegać się o odszkodowanie.
Jakie kwoty można uzyskać na podstawie udokumentowanego ugryzienia przez kleszcza? Jakie warunki muszą być spełnione, aby rzeczone odszkodowanie przysługiwało? Sprawdzamy.
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu ugryzienia przez kleszcza przysługuje, gdy do wspomnianego ukąszenia doszło w związku z wykonywaną pracą. Jak w przypadku wszelkiego typu odszkodowań, należne jest ono pracownikowi, który jest ubezpieczony.
Jeżeli kleszcz ugryzie nas przy okazji wykonywania obowiązków służbowych, należy zawiadomić o tym fakcie pracodawcę. Do takich obowiązków mogą należeć np. prace w ogrodzie albo w lesie. To istotna informacja m.in. dla żołnierzy, którzy ostatnimi czasy mierzą się z falą atakujących ich kleszczy, o czym pisaliśmy w artykule Zagrożenie dla żołnierzy na granicy z Białorusią. „Epidemia puka do drzwi MON”.
Odszkodowanie po ugryzieniu kleszcza - dokumenty i procedury
W jaki sposób ubiegać się o wspomniane odszkodowanie? Niezbędne jest wypełnienie wniosku o jednorazowe odszkodowanie. Rzeczony wniosek należy złożyć w ZUS.
Ponadto do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia. Wspomniane zaświadczenie jest sygnowane kodem OL-9. Dodatkowe dokumenty, które należy dostarczyć, to protokół, w którym ustalone będą okoliczności zdarzenia, przyczyny wspomnianego wypadku przy pracy (gdyż tak kwalifikowane jest ukąszenie kleszcza).
Niezbędne jest również stwierdzenie choroby zawodowej, którą to decyzję na piśmie należy również dostarczyć. Decyzję taką może wydać państwowy inspektor sanitarny. Do dokumentów potrzebny jest również prawomocny wyrok sądu, potwierdzający, że doszło do wypadku przy pracy – czyli ukąszenia kleszcza w tym przypadku.
ZUS wydaje decyzję w ciągu 14 dni od daty złożenia dokumentów, środki finansowe zaś – w razie pozytywnej opinii – można otrzymać w przeciągu 30 dni.