Odczuwasz skutki uboczne leków? Koniecznie to zgłoś, pomożesz innym
Leki, z uwagi na specyfikę swojego działania, mogą, oprócz pożądanego wpływu na organizm, powodować też skutki uboczne. Osoby, które doświadczają takich problemów, często nie zdają sobie sprawy z faktu, że należałoby niepożądane działanie leku zgłosić. W jaki sposób można to zrobić?
Gdzie można zgłaszać skutki uboczne leków?
Zgłaszanie skutków ubocznych i działań niepożądanych leków ma istotne znaczenie dla odpowiedzialnych za nie koncernów, jak i dla pacjentów, którzy w przyszłości będą z danego farmaceutyku korzystać.
Niekiedy nawet chcielibyśmy to zrobić, ale nie mamy wiedzy, jak, gdzie i komu zgłaszać swoje doświadczenia. Co ważne, nie musi to być bardzo poważny skutek uboczny. Każde uczucie dyskomfortu lub nawet wątpliwości, związane z odczuciami po zażyciu leku, warto zgłaszać.
Kto może zgłaszać działania niepożądane leku?
Komu przysługuje możliwość zgłoszenia niepożądanego działania leku? Może to zrobić: pacjent lub przedstawiciel ustawowy pacjenta, jak również lekarz, pielęgniarz, ratownik medyczny lub farmaceuta.
Pacjent może zgłosić sytuację medykowi, producentowi produktu leczniczego, dystrybutorowi, jak również w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
W jaki sposób zgłosić skutki uboczne leków?
W zależności od preferencji, zgłoszenie skutków ubocznych może być w formie papierowej, tj. tradycyjną pocztą, ale również mailowo, za pomocą platformy ePUAP lub formularza, który znajdziemy na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
W korespondencji należy ująć opis reakcji niepożądanej, swoje dane – w tym płeć, wiek, wzrost, masę ciała, nazwę leku, zażywaną dawkę. Warto dodać również informacje o serii leku oraz dane kontaktowe do siebie.
Po co zgłaszać działania niepożądane leków?
Dzięki zgłoszeniom od pacjentów firmy farmaceutyczne mogą ustalić częstotliwość występowania danych skutków ubocznych. Jest to oczywiście pierwotnie ustalane w badaniach klinicznych, jednak może się zdarzyć, że nie wszystkie skutki niepożądane lub ich częstotliwość zostały należycie oszacowane.
Dzięki danym pochodzącym od pacjentów można ustalić, kiedy korzyści z zażywania leku przeważają nad ewentualnym ryzykiem działań niepożądanych. Zgłoszenie nie zabiera dużo czasu, a może stanowić cenny wkład w rozwój medycyny i farmacji.