Od 1 czerwca nowe zasady weryfikacji numeru PESEL. Co z rejestracją do lekarza?
Od kilku miesięcy jest możliwość zastrzeżenia w aplikacji mObywatel numeru PESEL, ale realne konsekwencje prawne z tego tytułu zaczną obowiązywać w czerwcu. Sporo osób ma wątpliwości, czy to nie utrudni codziennego funkcjonowania i załatwiania spraw urzędowych.
Zmiana przepisów ma przede wszystkim służyć naszemu bezpieczeństwu. Zastrzegając w aplikacji nr PESEL, chronimy się choćby przed tym, że ktoś na nasze dane wyłudzi kredyt, dokona zakupu.
Niektóre instytucje, choćby banki i notariusze, będą zobowiązane sprawdzać dostępność naszego osobistego identyfikatora. Sporo osób obawia się jednak, czy zastrzegając nr PESEL nie zablokują sobie przy okazji dostępu do usług i świadczeń, z których wcale nie chcą rezygnować.
Zastrzeżenie numeru PESEL, a wizyty na NFZ
"Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej" - przypomina w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.
Wciąż sporo osób, nie do końca rozumiejąc, o co chodzi w nowych przepisach, ma wątpliwości, dlatego trzeba je rozwiewać.
Zastrzeżenie numeru PESEL - to o co chodzi
To ważne i potrzebne przepisy, które mogą uchronić wiele osób przed oszustami. Zwłaszcza osoby, które już padły ofiarą cyberprzestępstw czy wyłudzenia danych, oczekują tej zmiany.
Wielu seniorów, którzy nie planują brać żadnych pożyczek i kredytów także może skorzystać z tego rozwiązania.
Zastrzegasz PESEL, nikt się za ciebie nie poda i np. nie sprzeda twojego mieszkania, ale jeśli będziesz chciał go odblokować, żeby np. przeprowadzić faktycznie taką transakcję, można to zrobić w każdej chwili.
Zastrzeżenie numeru PESEL osoby niesamodzielnej
Chcesz zastrzec lub cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL osoby pełnoletniej, którą się opiekujesz lub od której masz pełnomocnictwo szczególne? Możesz to zrobić tylko w urzędzie. Zrobisz to w dowolnym urzędzie gminy. Jeśli działasz jako pełnomocnik, możesz tylko zastrzec numer PESEL osoby, którą reprezentujesz – nie możesz cofnąć zastrzeżenia.
Kto może zastrzec PESEL innej osoby? Opiekun prawny, kurator lub pełnomocnik.
Czytaj także:
Świadczenie pielęgnacyjne 2024. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze?
Nowe świadczenie wspierające. Komu naprawdę przysługuje? Kiedy niepełnosprawni dostaną pieniądze?