Niektóre choroby widać na twarzy. Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę
Opuchnięcie twarzy? A może bladość lub szarawy odcień cery? Trądzik - i to w wieku niekoniecznie młodzieńczym? To wszystko mogą być skutki chorób, które podstępnie niszczą twój organizm. Zamiast maskować niedoskonały wygląd za pomocą zabiegów i kosmetyków, odwiedź lekarza, który sprawdzi, czy za zmiany na twojej twarzy odpowiadają problemy ze zdrowiem.
Choroby, które mogą dawać objawy na twarzy
Mówi się czasem, że niektórym lekarzom wystarczy spojrzenie na pacjenta, żeby stwierdzić, z jakim problemem przyszedł do gabinetu. Czasem może to być efekt wielu lat praktyki, intuicji, a także skutek charakterystycznych objawów. Jakie choroby można wyczytać z twarzy pacjentów?
Niewydolność nerek
Skóra zbyt sucha, a twarz obrzęknięta? To może być skutek zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, a to z kolei może być powodowane chorobami nerek. Wskutek zatrzymania wody w organizmie dochodzi do obrzęku twarzy. Pacjenci zauważają też suchość skóry, bladość lub specyficzne szarawe zabarwienie karnacji.
Toczeń rumieniowaty układowy
Rumieniowo-grudkowa wysypka na policzkach i nosie? Jeśli przypomina kształtem motyla, to może być toczeń rumieniowaty układowy. Ta choroba autoimmunologiczna dotyka tkanki łącznej. Niektórzy pacjenci doświadczają też zmian krążkowych. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym stan skóry pacjenta może być ekspozycja na słońce.
Choroba Hashimoto
Masz obrzęki twarzy, szczególnie na policzkach i w tzw. dolinie łez? To może być choroba Hashimoto. W jej przebiegu dochodzi również do przesuszenia skóry. Ponadto zauważa się przerzedzenie włosów, brwi i rzęs.
Choroba Gravesa-Basedowa
Charakterystyczny wytrzeszcz oczu to może być skutek choroby Gravesa-Basedowa. To również choroba tarczycy. Dodatkowo pacjenci skarżą się na problemy z narządem wzroku jak bóle gałek ocznych, ich zaczerwienienie, nadmierna wrażliwość na światło, zaburzenia i osłabienie widzenia.
Choroba Wilsona
Pierścień Kaysera-Fleischera to charakterystyczne pomarańczowobrunatne zabarwienie rogówki. Jest to skutek nadmiaru miedzi. Do odkładania tego pierwiastka w wątrobie, ale i mózgu pacjenta dochodzi w przebiegu genetycznego schorzenia, jakim jest choroba Wilsona.
Zespół Cushinga - zmiany na twarzy
Zespół Cushinga, czyli nadmiar kortyzolu może być powodowany przez guzy przysadki mózgowej, gruczolaki nadnercza lub stanowić skutek uboczny leczenia glikokortykosteroidami.
W zespole Cushinga dochodzi do charakterystycznych zmian na twarzy, a także na karku i brzuchu. Dochodzi wówczas do nagromadzenia nadmiarowej tkanki tłuszczowej we wspomnianych miejscach.
Twarz staje się okrągła, "księżycowata". Kobiety mogą doświadczyć pojawienia się owłosienia na twarzy, szczególnie w rejonie wąsów i brody. Ponadto mogą doświadczyć łysienia typu androgenowego. U pacjentek i pacjentów często zauważalny jest trądzik i zaczerwienione policzki.
Niewydolność wątroby
Jeśli twarz ulega zażółceniu, to może być skutek nadmiaru bilirubiny. Można zauważyć ten problem także w obrębie zażółconych gałek ocznych. Takie objawy mogą towarzyszyć niewydolności wątroby.
Ponadto u pacjentów na twarzach można dostrzec charakterystyczne "pajączki wątrobowe", czyli popękane naczynka krwionośne, a niekiedy zasinienia będące skutkiem wylewów podskórnych, które pojawiają się w przebiegu niewydolności wątroby wskutek zaburzeń krzepnięcia krwi.