Nie zapisuj postanowień noworocznych. Zamiast nich zapisz się na te badania

2024-01-25 15:04

Kończy się styczeń, a wraz z nim wielu osobom kończy się chęć do dotrzymywania noworocznych postanowień. Zamiast wypisywać długą listę planów, które pozostaną w dużej mierze niezrealizowane, warto postawić na krótką, ale konkretną listę zadań (i badań), które warto wykonać z początkiem każdego roku. Twoje zdrowie i życie dużo na tym zyska.

Nie zapisuj postanowień noworocznych. Zamiast nich zapisz się na te badania
Autor: Getty Images

Te badania wykonuj co roku

Obiecywanie sobie, że zaczniemy biegać, ćwiczyć, zdrowo jeść? To świetne postanowienia, o ile nie są szybko zarzucane. Jednak ludzka natura jest tak skonstruowana, że często trudno nam dotrzymywać dawanych sobie obietnic.

Jednak sprawy często mają się inaczej, gdy mamy czarno na białym argumenty za pojęciem jakiejś aktywności. Takim argumentem niewątpliwie jest zdrowie. 

Zamiast zapisywać kolejną listę postanowień, każdego roku postanów zapisać się do lekarza. Poniżej prezentujemy listę badań, które należy wykonywać corocznie. 

Webinar z Prof. Piętą - Które badania w ciąży są kluczowe i przed czym uchronią Ciebie i Twoje dziecko

Badania krwi

To proste badanie, które może dawać wiele informacji. Za pomocą morfologii można stwierdzić szereg zaburzeń i schorzeń jak m.in. choroby wirusowe i bakteryjne, anemię, a nawet podejrzenie niektórych nowotworów.

Przy okazji morfologii, jeśli wykonamy ją na czczo, możemy sprawdzić poziom glukozy we krwi. W ten sposób można w porę wykryć zaburzenia metaboliczne, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, choroby nerek, wątroby i trzustki.

W badaniu krwi na czczo można także oznaczyć lipidogram. To z kolei badanie wskazujące poziom cholesterolu (całkowitego, HDL, LDL) i poziom trójglicerydów. Wyniki wskazują na stan zdrowia i ewentualne ryzyko chorób serca i układu krążenia. Złe wyniki lipidogramu to czytelny sygnał, żeby zmienić dietę.

Badanie ciśnienia tętniczego

Badanie ciśnienia krwi jest nieinwazyjne i powszechnie dostępne. Można je wykonać w przychodniach czy niektórych aptekach. Mimo to nadciśnienie tętnicze stanowi rosnący problem.

O skali problemu świadczy fakt, że choroby serca i układu krążenia to jedna z dwóch głównych przyczyn zgonów Polaków. Nieleczone nadciśnienie to przepis na udar, zawał, chorobę niedokrwienną albo niewydolność serca. 

Jeśli pacjent dotychczas nie miał problemów ze zdrowiem, profilaktyczny pomiar raz do roku może być wystarczający. U osób już leczonych z powodów kardiologicznych, takie badanie należy wykonywać częściej, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Badanie moczu i kału

W badaniu moczu takie wskaźniki jak poziom GFR i kreatyniny wskazują, czy wszystko w porządku z naszymi nerkami i drogami moczowymi. Ponadto weryfikacji poddaje się m.in. gęstość moczu, obecność białka, obecność bilirubiny, obecność glukozy, obecność krwi w moczu i in. Oprócz badania moczu, warto wykonywać, szczególnie po 40 r.ż., badanie na krew utajoną w kale.

Badanie cytologiczne

Cytologię zaleca się w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Wczesne wykrycie tej choroby daje bardzo duże szanse na skuteczne wyleczenie. Regularnie wykonywana cytologia pozwala wykrywać zmiany nowotworowe, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy choroby.

Oprócz regularnych badań cytologicznych zaleca się codzienną profilaktykę raka piersi, poprzez samobadanie, a w razie niepokojących zmian – weryfikację ich w badaniach takich jak USG piersi czy mammografia. Podobnie panowie powinni wziąć sprawy w swoje ręce, badając prostatę i jądra.