Nie możesz zasnąć mimo zmęczenia? To może być skutek uboczny tych leków

2024-08-12 12:10

Zażywanie niektórych leków może mieć nieoczekiwane konsekwencje dla jakości snu i zdrowia. Wiele powszechnie stosowanych medykamentów może działać pobudzająco i prowadzić do problemów z zasypianiem. Czy wiesz, których leków warto unikać przed snem, by zapewnić sobie spokojny, regenerujący odpoczynek?

Nie możesz zasnąć mimo zmęczenia? To może być skutek uboczny tych leków
Autor: GettyImages Nie możesz zasnąć mimo zmęczenia? To może być skutek uboczny tych leków

Leki, które mogą utrudniać zasypianie 

Zażywanie leków o określonych porach ma duże znaczenie dla zdrowia. Może rzutować m.in. na wchłanianie substancji czynnej, ale też na samopoczucie po zażyciu leku. Innymi słowy, leki mogą być gorzej przyswajane lub powodować skutki uboczne, jeśli są zażywane o niewłaściwych porach i w niewłaściwy sposób.

A co z zażywaniem leków wieczorem przed snem? Sprawdź, których leków i suplementów należy wieczorową porą unikać. Są też leki, które niezaleznie od pory podania, mogą działać pobudzająco, powodować wrażenie niepokoju, eskalację stresu, zaburzenia snu. Na liście takich środków są popularne leki, po które często sięgamy. 

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”

Leki, które mogą powodować zaburzenia snu

Rzadko zwracamy uwagę na problem wpływu leków na dobry sen. Bywają nawet pacjenci, którzy wskutek złego snu, sięgają po... kolejne medykamenty, tym razem na sen, nie łącząc nocnych dolegliwości z zażywanymi już lekami.

Chociaż zaburzenia snu mogą być powodowane też innymi przyczynami, warto zrobić przegląd apteczki i zastanowić się, czy nieświadomie nie popełniamy błędów, które mogą powodować, że nasz nocny wypoczynek nie jest tak dobry, jak mógłby (i powinien) być. Jakie leki zażywane wieczorem mogą działać pobudzająco i powodować, że nie możemy zapaść w błogi sen?

QUIZ. Jesteś optymistą czy pesymistą? Rozwiąż psychotest i sprawdź, czy się nie myliłeś

Pytanie 1 z 7
Twoja pierwsza myśl po przebudzeniu to:

Kortykosteroidy mogą pobudzać i powodować zaburzenia snu 

Leki sterydowe (kortykosteroidy) podawane są w leczeniu m.in. stanów zapalnych i reakcji alergicznych, a szczególnie o te ostatnie latem nietrudno. Natomiast nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z faktu, że kortykosteroidy mają długą listę skutków ubocznych, od dolegliwości pokarmowych przez zaburzenia widzenia po stany lękowe, które mogą również powodować zaburzenia snu.

Co ważne, taki skutek uboczny jest możliwy nie tylko w przypadku tabletek, ale też w razie stosowania kropli do oczu czy uszu albo sprayów do nosa z kortykosteroidami, choć najsilniejsze skutki uboczne odnotowuje się przy podaniu doustnym.

Leki na alergie, astmę i na katar mogą powodować skutki ubocze m.in. utrudniając zasypianie 

Niektóre leki na obkurczanie błony śluzowej nosa, które podawane są pacjentom z alergiami, chorymi zatokami czy nieżytem nosa powodowanym infekcjami, mogą zawierać substancje pobudzające, jak pseudoefedryna czy fenylefryna. Efektem może być pobudzenie, zaburzenia snu, wrażenie niepokoju. Dlatego sięgając po z pozoru niewinny spray do nosa, warto dokładnie zapoznać się z ulotką i stosować wyłącznie zgodnie ze wskazaniami.

Latem nietrudno o alergie, dlatego całe rzesze osób sięgają po leki przeciwhistaminowe. U wielu pacjentów te leki mogą powodować senność, ale jest grupa osób, które po ich zastosowaniu mogą odczuwać niepokój, lęki, i mieć problemy ze snem.

Wrażenie niepokoju może się też pojawiać u pacjentów z astmą, stosujących niektóre wziewki, tzw. inhalatory ratunkowe, jak choćby popularny Ventolin.

Leki przeciwdepresyjne i dla pacjentów z ADHD mogą u niektórych powodować zaburzenia snu

Leki stosowane w leczeniu ADHD, które należą do stymulantów. Wpływają na zmianę poziomów niektórych substancji chemicznych w mózgach pacjentów. Oznacza to m.in. możliwość lepszej koncentracji dla osób z jej zaburzeniami.

Jednak może się zdarzać, że pacjenci będą odczuwać niepokój i zaburzenia snu, szczególnie, kiedy źle dobrano dawkę lub lek. Jeśli występują takie objawy, należy omówić sytuację z lekarzem prowadzącym. Pobudzenie i zaburzenia lękowe mogą się pojawiać również po stosowaniu leków antydepresyjnych.

Pobudzająco mogą działać też leki zawierające kofeinę czy pseudoefedrynę. Te składniki bywają dodawane do leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, polecanych w czasie grypy i przeziębienia.

Pobudzające ekstrakty bywają obecne również w niektórych suplementach, które mają za zadanie dodawać energii – za dnia. Gorzej, jeśli ten przypływ energii utrzymuje się nadal z wieczora, uniemożliwiając zdrowy, głęboki sen.

Wśród leków, jakie mogą powodować niepokój, wymienia się też niektóre leki hormonalne związane z leczeniem niedoczynności tarczycy. 

Listen on Spreaker.