Nawyki, które obniżają poziom energii. To przez nie możesz czuć się ospały

2023-07-08 15:22

Brak energii wpływa na koncentrację i produktywność, a przez to na samopoczucie danej osoby. Uczucie senności w ciągu dnia sprawia, że łatwiej popełnić błąd i czuć się sfrustrowanym. Często nieświadomie można obniżać energię poprzez nawyki, które wykonujemy codziennie. Oto 5 z nich, które mogą powodować senność w ciągu dnia.

Nawyki, które obniżają poziom energii. To przez nie możesz czuć się ospały
Autor: Getty Images Nawyki, które obniżają poziom energii. To przez nie możesz czuć się ospały

Przesadzasz z węglowodanami

Dieta ma niezwykle istotny wpływ na poziom energii i samopoczucie. - Chociaż pragniemy słodkich pokarmów, gdy brakuje nam energii, szybko podnoszą one poziom cukru we krwi i wyzwalają uwalnianie insuliny – mówi dietetyczka dr Sarah Brewer.

 - Właśnie dlatego możesz czuć się senny po obfitym w węglowodanowym obiedzie – dodaje ekspertka. Dietetyk Rob Hobson doradza, by zamiast ciastek i makaronów, postawić na pokarmy o niskim indeksie glikemicznym takie jak ryż brązowy, orzechy, jarmuż, świeże owoce, łosoś albo sardynki.

Sięgasz po kieliszek wina do kolacji

Wiele osób do wieczornej kolacji pije lampkę wina. Choć może to dawać złudne uczucie relaksu, negatywne efekty tego nawyku będzie można poczuć kolejnego dnia. Alkohol szkodzi zdrowiu, a nawet kieliszek wina wieczorem może powodować zmęczenie następnego dnia.

- Chociaż możesz zasnąć szybciej, prawdopodobnie obudzisz się w nocy i możesz mieć trudności z ponownym zaśnięciem. Alkohol obniża również jakość snu, więc nie obudzisz się rano tak wypoczęty, jak zwykle – podkreśla dr Brewer i wskazuje, że zdecydowanie lepszą opcją są napoje bezalkoholowe.

Otaczasz się negatywnymi ludźmi

Negatywne i pesymistyczne otoczenie może ciągnąć w dół i potęgować stres, a stąd już prosta droga do wyczerpania emocjonalnego, zmęczenia oraz niezadowolenia. Warto więc otaczać się osobami z pozytywnym nastawieniem, które powodują uśmiech na twarzy.

Pijesz za dużo kawy

Kofeina może dać szybki zastrzyk energii, ale gdy dostarczy się jej do organizmu zbyt wiele, może dawać zupełnie odwrotny efekt. - Nadmiar kofeiny sprawia, że czujesz się szybciej wyczerpany – wyjaśnia Brewer. Ekspertka radzi, by po ostatnią kawę lub herbatę sięgać przed południem.

Zbyt mało czasu spędzasz poza domem

Szczególnie praca biurowa, która wiążę się z wieloma godzinami spędzonymi w pomieszczeniu, może powodować ospałość. Eksperci wyjaśniają, dlaczego warto wyjść na zewnątrz każdego dnia. – Dzienne światło ma korzystny wpływ na biorytmy, czyli cykle rytmiczne w organizmie, cykle snu i czuwania oraz czynność tarczycy – mówi dr Brewer.

Co więcej, dzienne światło tłumi także wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu. - Dzięki czemu czujesz się bardziej pobudzony i rozbudzony – dodaje specjalistka i przypomina, że to także ważne źródło witaminy D, której niedobór ściśle wiąże się ze zmęczeniem oraz kiepskim nastrojem.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 12 Witamina B