Nawet 100 tys. zł za niepożądane działanie szczepionki. Jak złożyć wniosek?

2024-09-27 11:30

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych to rozwiązanie dostępne od 1 stycznia 2023 roku. Nie każdy jednak wciąż wie o tym, że może ubiegać się o zadośćuczynienie jeśli po przyjęciu szczepionki wystąpiły niepożądane skutki. Wyjaśniamy zasady i wskazujemy jak złożyć wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta.

Nawet 100 tys. zł za niepożądane działanie szczepionki. Jak złożyć wniosek?
Autor: Fot. Getty Images

Zanim zabierzemy się do wypełniania wniosku, musimy wiedzieć, że odszkodowanie nie jest przyznawane osobom, które dostrzegły u siebie odczyn poszczepienny, czy inne niegroźne dolegliwości. Oferta finansowej rekompensaty skierowana jest do pacjentów, którzy na skutek przyjęcia preparatu doznali poważnych działań niepożądanych. Poniżej rozwiewamy ewentualne wątpliwości.

Poradnik Zdrowie - Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, kto dostanie odszkodowanie?

Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, w jakich sytuacjach możemy obiegać się o rekompensatę finansową na skutek doznania poważnych efektów ubocznych. Ściślej mówiąc, chodzi o rodzaj działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, ale pod dwoma następującymi warunkami:

  • pacjent wymagał hospitalizacji przez co najmniej 14 dni;
  • doznał wstrząsu anafilaktycznego, co wiązało się z koniecznością obserwacji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR), izbie przyjęć, lub wymagało hospitalizacji (długość pobytu w szpitalu bez znaczenia).

Przypominamy, że wnioski o wypłatę odszkodowania można składać już od 12 lutego 2022 roku. Choć początkowo fundusz obejmował wyłącznie sprawy związane ze szczepionką przeciwko COVID-19, to od 2023 roku zakres ten został rozszerzony na szczepienia obowiązkowe i inne szczepienia przeciwepidemiczne.

Odszkodowanie za skutki szczepienia. Ważne informacje

Jeżeli spełniamy powyższe warunki i chcemy ubiegać się o wypłacenie odszkodowania, musimy liczyć się z tym, że złożenie wnioski jest odpłatne. Na rachunek bankowy Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych prowadzony w Banku Gospodarstwa Krajowego wpłacamy 235 złotych.

Jeżeli w momencie składania wniosku nie dołączymy potwierdzenia wpłaty Rzecznik Praw Pacjenta wezwie nas do uzupełnienia niezbędnych formalności. Mamy na to 30 dni, a jeżeli w tym terminie nie dokonamy wpłaty i nie prześlemy potwierdzenia, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Rzecznik nadmienia, że jeżeli hospitalizacja, lub pobyt na SOR były spowodowane przyjęciem szczepionki przeciwko COVID-19, a zdarzenie miało miejsce przed 27 stycznia 2022 roku, to nie możemy ubiegać się o odszkodowanie. 

Powód jest prosty, przed wspomnianą datą nie było jeszcze przepisów, które uprawniają o staranie się o wypłatę zadośćuczynienia. Natomiast jeżeli sytuacja miała miejsce po 27 stycznia 2022 roku, wnioski można składać od ostatniego dnia obserwacji na SOR lub hospitalizacji, ale nie później niż po upływie 5 lat od przyjęcia szczepionki.

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie za szczepienie?

Złożenie wniosku jest bardzo proste, ale aby nie szukać po omacku dodatkowych informacji, przygotowaliśmy poniżej prostą instrukcję. Nadmieniamy, że formalności można załatwić zarówno papierowo jak i elektronicznie za pomocą platformy ePUAP lub mailowo.

  1. Wejdź na stronę: https://www.gov.pl/web/rpp/jak-zlozyc-wniosek
  2. Na dole znajdziesz czysty formularz do pobrania, czyli wniosek.
  3. Możesz pobrać także przykładowo wypełnioną wersję, by wzorując się na niej mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś. W tym celu pobierz: “Wzór wniosku. Przykład wypełnienia”.
  4. Wydrukuj i wypełnij formularz (jeśli wysyłasz tradycyjną pocztą).
  5. Przygotuj niezbędne dokumenty.
  6. Dokonaj przelewu w kwocie 235 złotych na rachunek: 45 1130 1017 0020 1591 5120 0001
  7. W tytule przelewu wpisz: FKSO, imię i nazwisko wnioskodawcy.
  8. Wniosek wraz z załącznikami wyślij elektronicznie przez ePUAP, lub na adres mailowy: [email protected]

Wysyłając wniosek wraz z załącznikami tradycyjną pocztą, należy na kopercie wpisać następujący adres: Rzecznik Praw Pacjenta, ul. Płocka 11/13, 01-231 Warszawa

LISTA NIEZBĘDNYCH DOKUMENTÓW

Poza wypełnionym wnioskiem i dowodem wpłaty musimy dołączyć następujące dokumenty:

  • kopię zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego (np. Unijny Certyfikat COVID) lub karty uodpornienia lub kopię książeczki szczepień lub dokumentacji medycznej, w której zostało odnotowane szczepienie;
  • kopie karty informacyjnej z leczenia szpitalnego oraz pozostałej posiadanej dokumentacji medycznej;
  • kopie dokumentacji leczenia lub rehabilitacji wraz z dokumentacją potwierdzającą poniesione koszty – w przypadku dochodzenia zwrotu kosztów;
  • oświadczenie, że w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się lub nie zostało zakończone postępowanie przed sądem cywilnym w sprawie o zadośćuczynienie lub odszkodowanie związane z wystąpieniem działań niepożądanych po podanej szczepionce albo podanych szczepionkach. 

Jeżeli wniosek składamy wniosek w imieniu innej osoby, musimy dołączyć oryginał pełnomocnictwa lub jego urzędowo poświadczony odpis (tzn. odpis poświadczony przez notariusza; adwokat i radca prawny mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa).

Listen to "Być jedną z PIĘĆDZIESIĘCIU. Bożena o walce z RAKIEM piersi. SIŁA KOBIET" on Spreaker.