Musisz to zrobić na L4, inaczej stracisz zasiłek. ZUS daje tylko 3 dni
Zwolnienie L4 to dla pracownika nie tylko prawa, ale i obowiązki. Nieprzestrzeganie ich może powodować utratę zasiłku chorobowego. Pracownik ma tylko trzy dni, jeśli nie chce spotkać się z konsekwencjami. Czego wymaga ZUS od osoby na L4?
Obowiązek pracownika na L4
Zwolnienia L4 są coraz częściej brane pod lupę kontrolerów z ZUS-u. M.in. z tego względu, w trosce o uzyskanie świadczeń, należy dopełnić wszystkich wymaganych formalnych obowiązków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jasno stawia wymagania w tej kwestii.
Od 2019 r. obowiązuje zasada, o której mało kto pamięta. A zgodnie z tą zasadą mamy tylko trzy dni, aby dopełnić ważnego obowiązku. Bez tego możemy utracić zasiłek chorobowy.
Czytaj też: Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązkowe i dobrowolne
Kiedy ZUS może zabrać zasiłek chorobowy
Wymóg, któremu należy sprostać, to podanie adresu pobytu podczas zwolnienia L4. Miejsce tego pobytu wpisuje lekarz, który wystawia L4. Warto tego pilnować, ponieważ adres zameldowania i miejsce zamieszkania, to dwie różne kwestie. A w dokumentach często podajemy ten pierwszy, czyli adres zameldowania.
Jeśli tam uda się kontrola ZUS-u (lub kontrola ze strony pracodawcy) i nie zastanie osoby przebywającej na zwolnieniu, konsekwencje mogą być poważne. Może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego.
Dlatego podczas zwolnienia należy przebywać pod adresem wskazanym w zwolnieniu. Jeśli z jakichś względów musisz opuścić ten adres, np. przenosząc się do domu rodzinnego, aby tam chorować i uzyskać pomoc bliskich, masz obowiązek zgłosić adres pobytu do ZUS-u lub do pracodawcy.
Przepisy przewidują na to trzy dni. Zgłoszenie adresu pobytu można wykonać za pomocą poczty tradycyjnej, za pośrednictwem portalu PUE ZUS albo osobiście w placówce ZUS.
Jeśli ZUS już po wypłaceniu środków pieniężnych ustali, że pacjent nie przebywał w domu, ale na wczasach lub w inny niewłaściwy sposób wykorzystywał zwolnienie L4, wówczas może okazać się, że trzeba będzie zwrócić zasiłek chorobowy.
Co ważne, w okresie, gdy ubezpieczonemu przysługuje wypłata za czas choroby, ale ze środków pracodawcy, w tym czasie też pracodawca może skontrolować miejsce pobytu pracownika przebywającego na L4.