Medycyna sportowa dla aktywnych fizycznie. Kiedy udać się do lekarza medycyny sportowej?
Medycyna sportowa zajmuje się profilaktyką zdrowotną osób aktywnych fizycznie, a także leczeniem urazów i kontuzji. Lekarz medycyny sportowej przeprowadza badania lekarskie, decyduje o możliwości uprawiania sportu lub powrotu do treningów. Medycyna sportowa obejmuje opieką zarówno osoby uprawiające sport hobbystycznie, jak i zawodników. Kiedy należy zgłosić się do lekarza sportowego?
Spis treści
- Medycyna sportowa zajmuje się w szczególności:
- Kiedy zgłosić się do lekarza medycyny sportowej?
- Jakie badania zleca lekarz medycyny sportowej?
- Badania obejmują:
- Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny sportowej?
Medycyna sportowa zajmuje się aktywnością ruchową człowieka. To interdyscyplinarna dziedzina wiedzy lekarskiej, która obejmuje całość procesów zachodzących w ludzkim organizmie pod wpływem aktywności fizycznej lub jej braku. Medycyna sportowa jest szeroką dziedziną, obejmuje opieką medyczną osoby aktywne ruchowo lub te, które z różnych przyczyn musiały zaprzestać takiej aktywności.
Z usług lekarza sportowego można korzystać w ramach NFZ lub prywatnie.
Medycyna sportowa, oprócz opieki nad aktywnymi fizycznie, zajmuje się całą dziedziną sportu zawodowego. Wyszkoleni lekarze zajmują się przygotowaniem sportowców, oceną ich wydolności fizycznej, a także ustalaniem diet, planów ćwiczeń, diagnozowaniem kontuzji i prowadzeniem rehabilitacji.
Medycyna sportowa zajmuje się w szczególności:
- kwalifikacją do uprawiania sportu - wykluczeniem wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych,
- badaniami okresowymi osób uprawiających sport i monitorowaniem, jakie zmiany zachodzą w organizmie pod wpływem uprawiania konkretnych dyscyplin sportu,
- ustalaniem diet i metod żywienia sportowców,
- wykrywaniem i zwalczaniem dopingu,
- współpracą z trenerami przy doborze odpowiednich ćwiczeń,
- monitorowaniem efektów stosowanych metod treningowych,
- diagnostyką i leczeniem mikroprzeciążeń,
- zapobieganiem kontuzjom,
- leczeniem kontuzji i urazów powstałych podczas uprawiania sporu,
- rehabilitacją sportowców i odnową biologiczną.
Kiedy zgłosić się do lekarza medycyny sportowej?
Informacji na temat medycyny sportowej szukamy najczęściej, gdy pojawia się kontuzja lub poważne problemy z kolanami lub kręgosłupem. Tak naprawdę z usług lekarza sportowego powinny korzystać osoby, które są stale aktywne fizycznie, a nawet ci, którzy zamierzają rozpocząć aktywność fizyczną. Medycyną sportową powinni się również zainteresować rodzice, których dziecko aktywnie uczestniczy w zajęciach sportowych lub uprawia konkretną dyscyplinę sportu.
Lekarz sportowy zajmuje się nie tylko diagnozowaniem schorzeń i kontuzji powstałych w trakcie uprawiania sportu. Jest w stanie ocenić, czy dorosły lub dziecko może uprawiać konkretny sport, czy jego organizm jest do tego przygotowany. To bardzo ważne szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem.
Jakie badania zleca lekarz medycyny sportowej?
Lekarz sportowy zleca szereg badań, by na podstawie wyników wydać opinię o możliwości uprawiania danej dyscypliny sportowej. Badania okresowe są również niezbędne w zachowaniu zdrowego trybu życia, wyników sportowych i wystrzegania się poważnych kontuzji.
Rodzaj i częstotliwość koniecznych badań oraz orzekanie o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21 życia oraz zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia określa rozporządzenie ministra zdrowia z 23 marca 2009 roku.
Badania obejmują:
Badania wstępne (raz na 2 lata)
- ogólne badanie lekarskie,
- pomiary antropometryczne,
- badania ortopedyczne,
- próba wysiłkowa,
- przegląd stomatologiczny,
- EKG, morfologia, OB, badanie moczu, badanie poziomu cukru we krwi,
- konsultacje laryngologiczne,
- konsultacje okulistyczne.
Badania okresowe (co 6 miesięcy)
- ogólne badanie lekarskie,
- pomiary antropometryczne,
- badania ortopedyczne.
Badania okresowe (co 12 miesięcy)
- ogólne badanie lekarskie,
- pomiary antropometryczne,
- badania ortopedyczne,
- próba wysiłkowa,
- przegląd stomatologiczny,
- EKG morfologia, OB, mocz, cukier.
Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny sportowej?
Lekarz sportowy zawsze zaczyna od konsultacji i zlecenia podstawowych, koniecznych badań, a także przeprowadzenia testów wydolnościowych, zmierzenia, zważenia pacjenta. Należy się również liczyć z jego opinią na temat zdolności do uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej - może być ona negatywna. Kolejne spotkania to przede wszystkim badania okresowe oraz konsultacje ze specjalistami, a także ewentualne zabiegi rehabilitacyjne zlecone przez lekarza.
Lekarz sportowy aktywnie współpracuje z lekarzami innych specjalizacji, a także z trenerami i profesjonalnymi dietetykami i fizjologami żywienia. W przypadku osób mocno aktywnych fizycznie lub zawodowych sportowców, niezbędna jest współpraca lekarza sportowego z rehabilitantem, fizjologiem, psychologiem, chirurgiem, a nawet pediatrą. Lekarz medycyny sportowej nigdy nie pracuje sam, przede wszystkim współpracuje ze sportowcem, który nie może pozwolić sobie na długie przerwy w treningach.