Materac przeciwodleżynowy: osoba przewlekle chora bez odleżyn
Materac przeciwodleżynowy jest koniecznym uzupełnieniem łóżka specjalnego. Zadaniem materaca przeciwodleżynowego jest zapobieganie powstawaniu odleżyn u osób przewlekle chorych, unieruchomionych na długi czas w łóżku.
Materac przeciwodleżynowy ma wspomóc cię w opiece nad osobą przewlekle chorą i zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn. Materac przeciwodleżynowy może być zmiennociśnieniowy z elektryczną pompką, z pianogumy, profilowany na kształt pojemników do przenoszenia jaj, lub wodny (dostępne są one w sklepach zaopatrzenia medycznego).
Dynamiczny (zmiennociśnieniowy) materac przeciwodleżynowy
Dynamiczny (zmiennociśnieniowy) materac przeciwodleżynowy to jeden z najskuteczniejszych materaców przeciwodleżynowych. Dynamiczny materac przeciwodleżynowy jest zbudowany z wielu komór, poprzez które przepływa pompowane silniczkiem powietrze, dzięki czemu stale, np. co 3 minuty, zmienia się ucisk na poszczególne punkty ciała. Oczywiście dynamiczny materac przeciwodleżynowy nie zwalnia opiekuna z obowiązku zmiany pozycji ciała chorego co najmniej kilka razy na dobę, a poza tym nie wszystkie materace nazywane przez handlowców przeciwodleżynowymi mają takie cechy. Można też zamiast tego materaca kupić miękkie futro owcze i położyć je pod prześcieradłem.
Materac przeciwodleżynowy: dofinansowanie z PCPR lub MOPS
Możesz się ubiegać o dofinansowanie do zakupu materaca przeciwodleżynowego z PCPRu lub MOPSu w wysokości 60 procent wartości zakupionego sprzętu. W tym celu konieczne jest:
- zaświadczenie od lekarza z zleceniem na zakup łóżka rehabilitacyjnego
- przedstawienie faktury PRO FORMA – wystawia Orthomedis oświadczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
- oświadczenie o dochodach osoby niepełnosprawnej lub opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny (we wspólnym gospodarstwie domowym)
- wypełnienie wniosku o dofinansowanie (druki dostępne w PCPR i MOPS)
- podanie numeru NIP.