Masz takie skierowanie? Zarejestruj je szybko, bo przepadnie

2023-02-17 9:11

Skierowanie do specjalisty jest ważne do chwili ustania przyczyny z jakiej zostało wystawione. Od tej zasady są jednak wyjątki, a jeden z nich jest szczególnie rygorystyczny i może mocno zaboleć. Tymczasem wielu chorych nie zdaje sobie z tego sprawy.

Masz takie skierowanie? Zarejestruj je szybko, bo przepadnie
Autor: Getty Images Masz takie skierowanie? Zarejestruj je szybko, bo przepadnie

Skierowanie do poradni specjalistycznej, na badania lub do szpitala wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Z chwilą wejścia w życie e-skierowań do poradni lub szpitala nie trzeba już dostarczać oryginału skierowania w ciągu czternastu dni - trafiają one tam automatycznie.

Z samego skierowania można zaś teoretycznie skorzystać wtedy, kiedy chcemy, gdyż termin jego ważności nie jest ściśle określony.

Przepisy precyzują, że skierowania takie są ważne "do chwili realizacji", i tracą ważność w chwili, gdy ustaje przyczyna skierowania. Ale z wizytą nie wolno zwlekać zbyt długo, gdyż, jak podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, lekarz może wówczas podjąć decyzję o "konieczności zaktualizowania informacji o stanie zdrowia pacjenta celem zweryfikowania pierwotnej przyczyny kierowania".

Są jednak wyjątki.

Poradnik Zdrowie: Jakie badania zrobić raz do roku

Skierowanie na rehabilitację traci ważność po 30 dniach

Warto wiedzieć, że osoby, które dostały skierowanie na zabiegi rehabilitacji leczniczej (zabiegi fizjoterapeutyczne) w warunkach ambulatoryjnych w zakładzie rehabilitacji muszą je zarejestrować w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia. Po tym terminie straci ono ważność.

Po rejestracji skierowanie takie jest ważne, póki występują przesłanki wskazujące na potrzebę takiej rehabilitacji. Skierowanie na rehabilitację leczniczą może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, ale na niektóre zakresy świadczeń w tym zakresie skierowanie może wystawić wyłącznie lekarz specjalista. 

Te skierowania również mogą wygasnąć

Terminów trzeba pilnować również w kilku innych przypadkach, np, przy skierowaniu na badania krwi. Teoretycznie są one ważne tak długo, jak długo istnieje wskazanie do jego wykonania, w praktyce bywa problem przy próbie zapisania się na badania po 30 dniach od daty wystawienia skierowania - niektóre laboratoria wymagają wtedy nowego skierowania od lekarza.

Po upływie 14 dni od daty wydania wygasa również ważność skierowania do szpitala psychiatrycznego - dlatego trzeba je zarejestrować przed upływem tego terminu. Z kolei skierowanie na leczenie uzdrowiskowe podlega weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od daty jego wystawienia.