Masz cukrzycę i wykonujesz te zawody? Koniecznie porozmawiaj z lekarzem i zmień zakres obowiązków
Cukrzyca nie wyklucza nas z życia zawodowego, niemniej musimy pamiętać, że monitorowanie glikemii jest ważne nie tylko w domu. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wydało zalecenia, dzięki którym wiemy, o czym należy pamiętać i czego możemy wymagać od pracodawcy.
Cukrzyca to choroba przewlekła, która wymaga sporej samodyscypliny. To jednak nie wszystko, bo kiedy pacjent słyszy diagnozę, na początku może czuć się zagubiony, zwłaszcza jeśli nie został właściwie zaopiekowany. Dlatego poza stałą współpracą z dietetykiem i lekarzem powinien pozyskać wiedzę na temat swoich praw i obowiązków choćby w zakresie świadczenia pracy.
Masz cukrzycę? O tym musisz pamiętać jako pracownik
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) wskazuje, że podstawowym obowiązkiem pracownika, jest poinformowanie pracodawcy o swojej chorobie. Warto także podkreślić, że fakt, iż dana osoba ma cukrzycę, nie może przyczyniać się do jego dyskryminacji jako pracownika, czy nierównego traktowania.
Nawet jeżeli z powodu choroby konieczne jest wprowadzenie ograniczeń w pełnieniu obowiązków, to pracodawca powinien indywidualnie podchodzić do sytuacji pracownika w oparciu o jego stan zdrowia.
Jak wskazują specjaliści, predyspozycje do wykonywania czynności zawodowych w tym także kierowania pojazdami ocenia lekarz uprawniony do wykonywania badań profilaktycznych.
Natomiast ze względu na fakt, że tego typu wizyty są dość rzadkie, pacjent, który chce otrzymać indywidualną ocenę stanu zdrowia w odniesieniu do wykonywanej pracy, powinien przedstawić opinię lekarza prowadzącego.
Jeśli to twój zawód skontaktuj się z lekarzem. 2 ważne kategorie
PTD wyjaśnia, że wymagania zdrowotne względem pracowników chorych na cukrzycę należy dzielić na dwie kategorie. Odnoszą się one do wykonywanych czynności zawodowych, czy zajmowanego stanowiska.
Za pierwszą kategorię, czyli wyższą, uznaje się czynności wymagające pełnej sprawności psychoruchowej. Zalicza się do niej takie zawody jak:
- kierowca,
- pracownik służb mundurowych,
- przedstawiciele lotnictwa cywilnego,
- zawody szczególnie niebezpieczne (na wysokościach, w wysokich temperaturach, górnictwie etc.)
Druga kategoria (niższa) obejmuje stanowiska i czynności, które mogą wpływać na przebieg cukrzycy. Dlatego na dodatkową uwagę przy analizie dotychczasowych obowiązków zasługują także osoby, które wykonują:
- pracę wymagającą wzmożonego wysiłku fizycznego (górnik, hutnik),
- pracę zmianową,
- pracę w narażeniu na dwusiarczek węgla oraz pestycydy, związki kwasu dwuchlorofenoksyoctowego (np. dichlorprop, mekoprop).
Jeżeli jesteś jedną z tych osób, która zalicza się do wskazanych kategorii, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wykonywanej pracy. Dzięki temu masz szansę na modyfikację dotychczasowych obowiązków, tak by nie obciążać dodatkowo swojego organizmu.
Cukrzyca a obowiązki pracodawcy. Postaraj się o lepsze warunki
Jak wskazuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne pracodawca, który został poinformowany o chorobie pracownika, powinien posiadać podstawową wiedzę na temat cukrzycy. Niemniej, aby mógł wywiązać się z ciążących na nim zobowiązań, w tym zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, musi wcześniej zostać powiadomiony o zdiagnozowanej chorobie.
PTD zaznacza, że zadaniem pracodawcy jest umożliwienie pracownikowi z cukrzycą stałego monitorowania poziomu glikemii. Co więcej, powinien motywować go do odpowiedzialnego zachowania w obliczu choroby, by w ten sposób dodatkowo zaznaczyć kwestię bezpieczeństwa jego samego jak i współpracowników.
Pracodawca powinien na miarę swoich możliwości dostosować warunki pracy w tym zrezygnować ze zmianowego trybu pracy, czy zezwolić na krótkie przerwy w celu spożycia dodatkowych posiłków.
Jeżeli dotychczasowe stanowisko może wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa w miejscu pracy, lub utrudniałoby monitorowanie poziomu cukru we krwi, rolą pracodawcy jest podjęcie starań, by chory otrzymał inne/równorzędne stanowisko, które nie wykluczy go z życia zawodowego, a jednocześnie będzie bezpieczne.
Ostatnim, ważnym zaleceniem PTD jest to, aby pracodawca promował zasady zdrowego typu życia. W tym celu na miarę możliwości zachęcał do podejmowania aktywności fizycznej, stosowania zbilansowanej diety oraz wykonywania badań profilaktycznych.
Obowiązki pracownika chorego na cukrzycę. Nie ukrywaj problemu!
Jak już wspomnieliśmy, bardzo ważne jest to, aby w miejscu pracy nasz szef, czy bliscy współpracownicy wiedzieli o tym, że mamy cukrzycę. Nie chodzi o to, by szukać pocieszenia, czy nadmiernej atencji, ale by otaczające nas osoby wiedziały, że kiedy nagle poczujemy się gorzej, to powodem może być właśnie cukrzyca.
Dzięki temu są w stanie szybko zareagować, a kiedy konieczne będzie wezwanie pogotowia, wskażą ratownikom, co mogło być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną zasłabnięcia, czy utraty przytomności.
Ponadto obowiązkiem pracownika jest monitorowanie poziomu cukru, także w miejscu pracy oraz przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest również przestrzeganie posiłków i stosowanie diety.
Osoba z cukrzycą powinna być świadoma, że choroba ta stanowi przeciwwskazanie do wykonywania pracy na wysokościach, czy zawodów typu kierowca transportu publicznego, pilot, etc.