Lekarz nie chciał wykonać badań [Porada eksperta]
Byłam wczoraj u lekarza - internisty (chodzę do niego raz do roku wyłącznie aby zrobić badanie krwi, gdyż choroby zakaźne a nawet katar trzymają się ode mnie z daleka.) chcąc zrobić badanie krwi (morfologia, OB i "próby wątrobowe - wykonane byłyby pierwszy raz"). Lekarz po usłyszeniu że jestem zdrowa i nic mi nie dolega stwierdził, że badań nie wykona ponieważ nie ma sensu bym się kuła bez jakiejkolwiek przyczyny. Po moich ostrych protestach, że chcę się zbadać profilaktycznie, a nie przybiec z płaczem do lekarza kiedy będzie ze mną naprawdę źle, lekarz niezadowolony zgodził się jedynie na morfologię. Czy płacąc ponad 200 zł miesięcznie przymusowo z mojej pensji na NFZ nie mam prawa sobie zrobić profilaktycznego badania? Czy przy następnym badaniu krwi, które odbędzie się w 2012 roku będę musiała okłamać lekarza twierdząc że czuję się źle, jestem osłabiona, itp.
Szanowna pani,
Poruszone przez panią zagadnienie dotyczy zakresu kompetencji lekarza rodzinnego. Obecnie obowiązujące przepisy jasno określają, że o wskazaniach do wykonania badań oraz ich zakresie decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonego badania podmiotowego (wywiad) oraz badania przedmiotowego (badania pacjenta). Nie istnieją badania na życzenie pacjenta.
Ubezpieczenie społeczne w NFZ nie działa na zasadzie banku w którym wpłacone pieniądze są na koncie indywidualnym konkretnej osoby, lecz wędrują do wspólnego konta i są rozdzielane w zależności kryteriów medycznych. Oznacza to, że jeżeli ktoś zachoruje na schorzenie wymagające bardzo dużych sum pieniędzy inni ubezpieczeni biorący udział w takim systemie „składają się” na owo leczenie w myśl zasady solidarności społecznej. Wpłacone pieniądze na składkę zdrowotną są dzielone do różnych wykonawców świadczeń zakontraktowanych przez NFZ.
Lekarz rodzinny otrzymuje tzw. stawkę kapitacyjną miesięcznie na konkretnego zapisanego do niego jednego pacjenta – stawka podstawowa jest dla osoby dorosłej w wieku 20 - 65 lat w 2010 roku wynosiła 8 pln miesięcznie, co oznacza, że wpłaconych przez panią na ubezpieczenie pieniędzy na ubezpieczenie zdrowotne do konkretnej placówki lekarza rodzinnego trafiło 96 pln w ciągu minionego roku.
Z kwot kapitacyjnych POZ musi ponieść wszystkie koszty funkcjonowania przychodni przez cały rok, wypłacić pensje dla wszystkich osób tam pracujących, wykonać szczepienia obowiązkowe dla dzieci (mają one stawki kapitacyjne od 9,60 pln do 12,80 pln) oraz ponieść koszty badań, które wykonuje swoim pacjentom. Jak z przytoczonych przykładów widać jasno wymaga to bardzo rozważnej analizy zarówno pod względem medycznym jak i finansowym.
Z poważaniem Dr n.med. Krystyna Knypl
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta