Kolor kataru zdradza stan zdrowia. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę
Zwracanie uwagi na nietypowe objawy może dać cenne informacje związane ze stanem zdrowia danej osoby. Otolaryngolog wyjaśnia, że nawet kolor wydzieliny z nosa może wskazywać na nietypowe stany, jakie rozwijają się w ciele człowieka. Ekspert tłumaczy, co powinno zaniepokoić.
Dr Raj Sindwani z Cleveland Clinic jest otolaryngologiem. Ekspert tłumaczy, że nawet kolor kataru może dużo mówić o stanie zdrowia człowieka. A wydzielina może wskazywać na konkretne stany – od infekcji po alergie.
Zdaniem lekarza, jeśli kolor wydzieliny zmienił się, należy dokładnie mu się przyjrzeć. - Chodzi o to, że wszystko było dobrze, nic ci nie przeszkadzało, a potem coś się zmieniło – wyjaśnia i zaleca, by w takich przypadkach spojrzeć na swoje zdrowie nieco "bardziej holistycznie".
- Jeśli dana osoba zauważa zmiany w kolorze wydzieliny z nosa, powinna zastanowić się, co się zmieniło w jej najbliższym otoczeniu - radzi otolaryngolog.
Śluz w nosie jest częścią systemu ochraniającego organizm. Co więcej, nawilża powietrze i ułatwia oddychanie. Okolice zatok są środowiskiem, które naturalnie wiąże się z wilgocią.
Zwykle wydzielina jest klarowna, jednak gdy coś dzieje się w organizmie, może zmieniać kolor i konsystencję. Zwracanie uwagi na nietypowe objawy może dać cenne informacje związane ze stanem zdrowia danej osoby.
Otolaryngolog wyjaśnia, co oznacza kolor kataru:
- "czysty katar", czyli bezbarwna, wodnista wydzielina – zwykle sygnalizuje alergię lub istnienie w najbliższym otoczeniu czynnika środowiskowego, który powoduje katar; z reguły nie powinien budzić niepokoju, a dostępnych jest wiele leków bez recepty, które mogą pomóc załagodzić tę dolegliwość;
- biały – wskazuje na infekcje nosa lub przeziębienie; jest wynikiem zapalenia tkanek i związanego z tym spowolnienia przepływu śluzu, który ma bardziej mętną konsystencję;
- żółty – jest oznaką nasilenia się przeziębienia lub innej infekcji; kolor zawdzięcza białym krwinkom, który powodują żółty odcień wydzieliny podczas walki organizmu z infekcją; lekarz zaznacza, że jeśli towarzyszą mi inne objawy takie jak rozbicie i gorączka, warto udać się do specjalisty;
- zielony – spowodowany zagęszczeniem martwych białych krwinek; może świadczyć o bakteryjnym zapaleniu zatok lub przewlekłym zapaleniu zatok; często objawowi towarzyszy także ucisk i ból twarzy, trudności w oddychaniu, zaburzenia węchu i smaku;
- różowy lub czerwony – najczęściej to efekt pęknięcia tkanki w nosie w wyniku podrażnienia lub suchości; w innych przypadkach może być wynikiem urazu lub infekcji, lecz ekspert wyjaśnia, że "kilka plamek krwi może nie być wielkim problemem", jednak gdy objawy nie ustają, należy zgłosić to lekarzowi;
- czarny – wynik wdychania chemikaliów np. w trakcie palenia tytoniu, sprzątania kurzu i brudu; może być także objawem infekcji grzybiczej, więc jeśli symptom nie zniknie od razu, należy porozmawiać o tym ze specjalistą.
Choć kolor kataru może zdradzić wiele o zdrowiu danej osoby, w większości przypadków nie ma się czego bać. Jeśli jednak katar nie mija, towarzyszą mu inne objawy lub regularnie pojawiają się w nim ślady krwi, warto porozmawiać o tym z lekarzem.