Klinika Budzik dla dzieci i młodzieży w śpiączce

2016-06-01 14:35

Klinika Budzik to pierwszy w Polsce ośrodek, który zajmuje się wybudzaniem ze śpiączki dzieci i młodzieży. Została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. W ciągu niemalże 3 lat funkcjonowania ośrodka ze śpiączki zostało wybudzonych już 27 pacjentów.

Klinika Budzik dla dzieci i młodzieży w śpiączce
Autor: thinkstockphotos.com Klinika Budzik to pierwszy w Polsce ośrodek, który zajmuje się wybudzaniem ze śpiączki dzieci i młodzieży.

Spis treści

  1. Klinika Budzik - zasady kwalifikacji
  2. Historia Wiktorii, którą wybudzono ze śpiączki po 6 miesiącach
  3. Klinika Budzik - rehabilitacja pacjentów
  4. Klinika Budzik - nowa, eksperymentalna metoda wybudzania ze śpiączki
  5. Klinika Budzik dla dorosłych

x-news/TVN24

x-news/TVN24

Dzieci mogą być leczone w Klinice Budzik przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

Klinika Budzik to pierwszy w Polsce ośrodek, który zajmuje się wybudzaniem ze śpiączki dzieci i młodzieży. Powstała w lipcu 2013 roku przy Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu z inicjatywy Fundacji "Akogo?", założonej przez aktorkę Ewę Błaszczyk. Pierwszy pacjent został wybudzony ze śpiączki we wrześniu 2013 roku. Przez niecałe 3 lata działalności ośrodka wybudzono w sumie 27 pacjentów (stan na maj 2016 roku).

Klinika Budzik - zasady kwalifikacji

Do Kliniki Budzik są przyjmowane dzieci i młodzież od 2. do 18. roku życia, które:

  • przebywają w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych
  • są wydolne krążeniowo-oddechowo (bez respiratora)
  • kwalifikują się do rehabilitacji neurologicznej

Ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje Medyczny Zespół Kwalifikacyjny ds. Programu Wybudzania Dzieci ze Śpiączki, w skład którego wchodzą: kierownik jednostki, lekarz neurolog, lekarz rehabilitacji, lekarz pediatra, fizjoterapeuta, pielęgniarka i sekretarz Komisji oraz - jako obserwator - przedstawiciel Fundacji "Akogo?".

Historia Wiktorii, którą wybudzono ze śpiączki po 6 miesiącach

Klinika Budzik - rehabilitacja pacjentów

Klinika Budzik jest połączona łącznikiem z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny obejmuje:

Klinika Budzi może przyjąć 15 pacjentów - tyle łóżek znajduje się w ośrodku.

  • farmakoterapię
  • leczenie zachowawcze
  • świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne
  • program leczenia usprawniającego (rehabilitacja)
  • program leczenia wspomagający kinezyterapię
  • program psychologiczny
  • diagnostykę i konsultacje lekarskie

Ważne

Leczenie pacjentów w Klinice Budzik jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków NFZ. Również jeden z rodziców przebywa w Budziku bezpłatnie z dzieckiem przez całą dobę i jest włączany w proces rehabilitacji.

Klinika Budzik - nowa, eksperymentalna metoda wybudzania ze śpiączki

W maju 2016 roku w Klinice Budzik wprowadzono eksperymentalną terapię sprowadzoną z Japonii. Stymulator co 15 minut wysyła "porcję prądu" do mózgu, a przez to zwiększa przepływ mózgowy i stymulację mózgu. Ma to pomóc w wybudzeniu. Pierwszy tego typu zabieg w Polsce odbył się w maju 2016 roku w Olsztynie i został przeprowadzony przez specjalistów sprowadzonych z Japonii przez Fundację "Akogo?" wspólnie z lekarzami z Polski. Na początek przeprowadzono go u 4 pacjentów, w tym u 22-letniej Oli Janczarskiej, córki Ewy Błaszczyk, założycielki Kliniki Budzik.

Warto wiedzieć

Klinika Budzik dla dorosłych

Nadal nie ma podobnych miejsc dla dorosłych. To jednak niedługo może się zmienić. Program Budzika dla dorosłych trafił do Ministerstwa Zdrowia. Klinika wybudzania dorosłych ma powstać w Olsztynie. W nowej klinice dla dorosłych procedury będą podobne do tych, jakie funkcjonują w Klinice Budzik. Nie wiadomo jednak, kiedy ma zacząć działać.