Karta zdrowia w Internecie
Dziś możesz założyć sobie elektoniczną kartę zdrowia w Internecie. Będą tam zarejestrowane wszystkie wizyty lekarskie, wyniki badań laboratoryjnych, diagnozy i zalecenia, dane o uczuleniach, nawet wypisane recepty i wykupione leki. Ogólnopolski System Opieki Zdrowotnej, który oferuje taką usługę, obejmuje coraz więcej placówek medycznych i aptek.
Wszystkie dane o twoim stanie zdrowia zgromadzone w jednym miejscu. Każdy lekarz, którego upoważnisz może tam zajrzeć, a jednocześnie twoje dane są bardzo dobrze chronione dzięki hasłom dostępu i PIN. Karta ratunkowa, która umożliwi lekarzowi dostęp do podstawowych danych o twoim zdrowiu, gdy jesteś nieprzytomna, np. po wypadku samochodowym, udarze czy zawale. A to wszystko masz bezpłatnie. Jedynym wydatkiem jest niewielka opłata za wydanie plastikowej karty, którą pokazujesz lekarzowi lub farmaceucie. To nie jest fragment powieści futurystycznej. Taki system już działa w Polsce. Korzystają z niego np. pacjenci i lekarze z Leszna. Przyłącza się do niego coraz więcej placówek medycznych w całej Polsce.
Elektroniczna karta zdrowia
Przechowywanie własnej dokumentacji medycznej w sposób tradycyjny mało komu się udaje. Gubimy kartki z wynikami badań laboratoryjnych i zapisami EKG, zdjęcia rentgenowskie kurzą się gdzieś za szafą, nie pamiętamy nazw leków, które zażywaliśmy ani tego, kiedy ostatni raz badaliśmy poziom glukozy lub cholesterolu we krwi czy robiłyśmy cytologię. Teraz możemy to wszystko zgromadzić w jednym miejscu. Jeśli mamy szczęście leczyć się w placówce znajdującej się w Ogólnopolskim Systemie Opieki Zdrowotnej ( to coś zupełnie innego niż NFZ, nie zajmuje się zbieraniem składek zdrowotnych tylko gromadzeniem i przechowywaniem danych medycznych) zapisuje się to na naszym koncie automatycznie. Jeżeli kupujemy leki w aptece współpracującej z OSOZ zapisuje się także informacja o wykupionych lekach. Co więcej, lekarz może bezpośrednio do apteki przesłać elektroniczną receptę (i już nie będzie problemów z odcyfrowywaniem jego rękopisów), a my zgłaszamy się tylko po odbiór leków. System informuje lekarza o naszych uczuleniach i o możliwych interakcjach z innymi lekami, które zażywamy przed wypisaniem recepty. Możliwe jest też, dzięki modelom matematycznym, prognozowanie zmian w naszym stanie zdrowia, indywidualne określanie zagrożeń i proponowanie dobranych dla nas programów profilaktycznych. Nowoczesna medycyna szyta na miarę. A na dodatek nie musimy za to płacić!
Jak skorzystać z OSOZ?
Są dwa sposoby. Można wejść na portal www.osoz.pl i podążając za instrukcją założyć sobie konto oraz zamówić kartę OSOZ. Albo poszukać placówki medycznej należącej do OSOZ (będzie w niej logo, takie jak na portalu) i tam dostaniemy materiały wraz z kartą do wycięcia. Ma ona niepowtarzalny numer i tę kartę rejestrujemy potem zakładając konto na portalu OSOZ. Ustalamy hasło dostępu oraz PIN do naszego konta. Spis przychodni, szpitali i aptek z różnych miast działających w ramach OSOZ, można znaleźć na stronie www.osoz.pl/osoz-www/placowkaMedyczna. U lekarza lub w aptece działających w ramach OSOZ pokazujemy naszą kartę i autoryzujemy dostęp do konta, czyli naszej elektroniczej karty zdrowia, kodem PIN. Wtedy lekarz lub farmaceuta będą mogli skorzystać ze zgromadzonych tam informacji oraz dołożyć nowe dane i zalecenia oraz zapisać wykupione leki. Z systemu OSOZ można skorzystać także wtedy, gdy lekarz nie działa w jego ramach. Musi mieć tylko dostęp do internetu, albo my przychodzimy do niego z własnym laptopem (lub innym urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu). Logujemy się wtedy korzystając z hasła dostępu oraz PIN-u, i udostępniamy dane lekarzowi. W takiej sytuacji jednak, jego diagnoza czy ważne dane związane z zaleceniami i terapią nie zapiszą się automatycznie - musimy je uzupełnić sami. Indywidualne konto zdrowotne może też być rodzajem dzienniczka, w którym zapisujemy wartości pomiarów ciśnienia lub poziomu glukozy, jeśli mamy zalecenie dokonywania ich samodzielnie, możemy notować wykres temperatury, gdy jest nam to potrzebne do określenia dni płodnych, zapisywać reakcje po zażywaniu leków itp.
Nasza karta za granicą
Z danych zgormadzonych na elektronicznym koncie w OSOZ możemy bez przeszkód skorzystać także za granicą. Dokumentacja, jeśli jest wprowadzana przez placówki medyczne i farmaceutów, prowadzona jest z użyciem międzynarodowej klasyfikacji jednostek chorobowych i procedur medycznych oraz międzynarodowych nazw substancji aktywnych w lekach. Lekarz za granicą znacznie więcej dowie się o naszym zdrowiu z kaonta OSOZ niż od nas.