Jak "zresetować" wątrobę po alkoholu? Lekarz wyjaśnia
Spośród wszystkich narządów wewnętrznych to właśnie wątroba najbardziej cierpi z powodu alkoholu. Szkody wyrządzone przez ten nałóg można jednak w wielu przypadkach naprawić. W jaki sposób i ile czasu to zajmuje?
Polacy od lat są w europejskiej czołówce narodów wypijających najwięcej alkoholu. Każdy z nas statystycznie wypija rocznie nawet 11 litrów czystego alkoholu. Dlatego problemy z wątrobą są w naszym kraju bardzo powszechne - jest ona bowiem największym organem wewnętrznym, który metabolizuje alkohol.
Wątrobie szkodzi nie tylko picie przewlekłe, ale również okazjonalne - na przykład kilka drinków z przyjaciółmi raz w tygodniu. Alkohol zawsze pozostawia ślad w jakiejś formie. W większości przypadków te szkodliwe procesy można jednak odwrócić.
W ten sposób alkohol uszkadza wątrobę
Dr Christina Lindenmeyer, hepatolog z Cleveland Clinic wyjaśnia, że wielu jej pacjentów zastanawia się, w jaki sposób "zresetować" wątrobę. Pytają: Czy wystarczy miesiąc przerwy od picia?
"Prawdą jest, że przerwa od alkoholu na dowolny okres zawsze będzie korzystna. Niektóre badania pokazują, że funkcje wątroby zaczynają się poprawiać w ciągu dwóch-trzech tygodni, bo tyle czasu zazwyczaj potrzeba na jej regenerację. Ale by uzyskać największe korzyści potrzebny jest pełen detoks, a to, ile zajmie on czasu, to już kwestia indywidualna i zależy od tego, jak bardzo alkohol zniszczył wątrobę - wyjaśnia lekarka.
Ekspertka tłumaczy, że alkohol, który wypijamy, jest przetwarzany przez wątrobę w ciągu godziny. Do uczucia upojenia dochodzi, gdy wypijemy za dużo - wówczas nadmiar alkoholu trafia do krwiobiegu.
W dłuższej perspektywie - czyli jeśli pijemy dużo i codziennie - alkohol może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, gdyż dochodzi do jej przeciążenia zbyt dużą ilością toksyn. W takiej sytuacji może dojść do alkoholowego stłuszczenia wątroby, alkoholowego zapalenia wątroby oraz marskości tego narządu.
Jak odtruć wątrobę?
Dr Christina Lindenmeyer tłumaczy, że istnieją sposoby na to, by pomóc wątrobie wrócić do formy. Pierwszy - bez którego detoks jest niemożliwy - to całkowita abstynencja. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu wskazany jest wtedy kontakt z lekarzem.
Jeśli pijesz umiarkowanie - podpowiada lekarka - najtrudniejsza może być presja społeczna i namawianie na "jednego drinka". Najprościej zastąpić go opcją bezalkoholową.
Wątrobie w powrocie do zdrowia pomoże też odpowiednia dieta - dobrą opcją jest dieta śródziemnomorska, która może pomóc uzupełnić niedobory wywołane spożyciem alkoholu.
„Optymalizacja żywienia jest w rzeczywistości opartą na dowodach i najważniejszą interwencją poza zaprzestaniem picia” – podkreśla dr Lindenmeyer. Jest tak, gdyż wiele osób z uszkodzeniem wątroby wywołanej alkoholem nie przyswaja wystarczającej ilości białka lub witamin. Korzystnie na wątrobę wpływają zwłaszcza ryby i orzechy, w które ta dieta obfituje.
Ile czasu trwa "reset" wątroby po alkoholu?
Na pytanie, po jakim czasie wątroba odtruwa się z alkoholu, nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od ilości spożywanego alkoholu i tego, jak często go pijemy, a także od wieku, płci, wagi, czy chorób towarzyszących, wreszcie - od tego, ile szkód zdążył już wyrządzić alkohol i ich ewentualnych powikłań.
Lekarka wyjaśnia, że przegląd badań, który przeprowadzono w 2021 r pokazał, że w przypadku osób nadużywających alkoholu wystarczą 2-4 tygodnie całkowitej abstynencji, by zmniejszyć stan zapalny w wątrobie. "W skrócie: kilka tygodni przerwy na pewno pomoże. Ale im dłużej powstrzymasz się od alkoholu, tym lepiej. Jednak jeśli wątroba doświadczyła długotrwałych skutków picia, lekarz prawdopodobnie zaleci ci dożywotnią abstynencję od alkoholu, aby umożliwić jej pełny detoks i regenerację." - podsumowuje lekarka.