Jak skorzystać z programu refundacji in vitro?

2013-06-24 12:12

W programie refundacji in vitro można było wziąć udział od 1 lipca 2013 r. do końca czerwca 2016 roku. Obecnie pary, które chcą skorzystać z in-vitro, muszą w całości pokryć koszty zabiegu. Starają się im pomóc samorządy. Pierwszym miastem, w którym postanowiono dofinansować program była Częstochowa. Kolejnym jest Łódź. Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełnić, by starać się o dofinansowanie.

Jak skorzystać z programu refundacji in vitro?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak skorzystać z programu in vitro dofinansowanego przez samorządy?
  2. Dofinansowanie in vitro - jakie dokumenty należy zabrać na wizytę kwalifikacyjną?
Gadaj Zdrów, odc. 1 In-vitro

Rządowy program refundacji in vitro obowiązywał od lipca 2013 do 30 czerwca 2016 roku. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia z dnia 23 października 2014 roku, dzięki rządowemu programowi leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego do tej pory urodziło się 677 dzieci. Do programu zostało zarejestrowanych ponad 14 900 par, natomiast realizatorzy programu do leczenia zakwalifikowali już ponad 11 400 par. Mimo że program ma trać do czerwca 2016 roku, pary, które chcą wziąć w nim udział, muszą się śpieszyć, gdyż miejsce w kolejce oczekujących na bezpłatny zabieg in vitro zależy od kolejności zgłoszenia się pary i zakwalifikowania jej przez lekarzy.

Jak skorzystać z programu in vitro dofinansowanego przez samorządy?

Podobnie jak w przypadku rządowego programu, z dofinansowania procedury in-vitro przez samorządy mogą skorzystać:

  • pary, u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu (z zastrzeżeniami wskazanymi poniżej), a kobieta w dniu zgłoszenia do programu nie ukończyła 40. roku życia;
  • pacjenci z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych oraz zakaźnych (osoby, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty płodności w przyszłości).
Ważne

Warunkiem przystąpienia do programu jest posiadanie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Osoba ubezpieczona w innym kraju UE także może skorzystać ze świadczeń przewidzianych programem.

Z zasad programu można wnioskować, że z refundacji in vitro mogą skorzystać nie tylko małżeństwa, ponieważ nie określono statusu prawnego pary.

Miejsce w kolejce oczekujących na bezpłatny zabieg in vitro zależy od kolejności zgłoszenia się pary i zakwalifikowania jej przez lekarzy. Wyjątkiem są osoby, które mogą utracić w przyszłości płodność z powodów onkologicznych. Takim osobom przysługuje pierwszeństwo w programie.

Każda para zakwalifikowana do programu może skorzystać z 3 cykli leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Kolejna próba zapłodnienia pozaustrojowego w ramach programu może nastąpić najpóźniej 6 miesięcy od zakończenia poprzedniej.

Pary, które pomimo zakwalifikowania i wykonania koniecznych badań nie rozpoczynają leczenia, mogą nie móc tego zrobić w późniejszym terminie.

Para, która zakwalifikowała się do udziału w programie, w czasie jego trwania może zmienić lekarza dowolną liczbę razy, natomiast klinikę, w której chce się leczyć, tylko jeden raz.

Dofinansowanie in vitro - jakie dokumenty należy zabrać na wizytę kwalifikacyjną?

  • zaświadczenie o ubezpieczeniu
  • dowody tożsamości
  • historię choroby
  • zaświadczenia o leczeniu niepłodności od lekarza prowadzącego
  • w przypadku cykli stymulowanych i monitorowanych należy podać liczbę cyklu
  • wypisy szpitalne
  • epikryzy
  • wyniki badań laboratoryjnych
  • wyniki badań obrazowych