Jak przechowywać leki w upał? Farmaceutka wskazuje na popularny błąd

2024-06-25 13:46

Przechowywanie leków w upały bywa kłopotliwe. Wysokie temperatury sprawiają, że tabletki zaczynają się kleić i zastanawiamy się, czy nie lepiej byłoby umieścić je wszystkie w lodówce. Mgr farmacji, Marta Trafidło wyjaśnia jak postępować z domową apteczką, kiedy na dworze leje się żar z nieba. Jej wskazówki mogą zaskoczyć.

Jak przechowywać leki w upał? Farmaceutka wskazuje na popularny błąd
Autor: Fot. Getty Images, Marta Trafidło

Wiedza na temat tego, jak przechowywać leki jest kluczowa, aby uchronić się przed zatruciem, czy osłabionym działaniem preparatu. Niemniej kiedy w grę wchodzą upały sprawa nie jest już tak oczywista jak mogłoby się wydawać. Dlatego farmaceutka rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Jak przechowywać leki

Czy leki muszą być w lodówce? W upały szukaj też innych rozwiązań

Dość często działamy instynktownie, a to oznacza, że skoro jest gorąco, to trzeba znaleźć proste źródło chłodzenia. Zazwyczaj pada na lodówkę kiedy w grę wchodzi żywność. Niemniej ochrona leków przed działaniem wysokich temperatur powinna wyglądać nieco inaczej.

- Podczas upałów lepiej schować leki do lodówki, ale nie do takiej klasycznej, w której przechowujemy jedzenie, bo tam z kolei jest za zimno. A mówimy tu o medykamentach, którym mamy zapewnić temperaturę pokojową. Lepszym rozwiązaniem będą przenośne, niewielkie lodówki turystyczne, w których mamy możliwość ustawienia temperatury - wskazuje Marta Trafidło.

Farmaceutka podkreśla, że zamiast chować lekarstwa do lodówki, warto poszukać w domu chłodnego miejsca. Może być to przestrzeń przy słodzonej podłodze wyłożonej płytkami, przy wiatraku, czy w klimatyzowanym miejscu. Świetnie sprawdzi się domowa piwniczka, wystarczy umieścić leki w pojemniku, tak by nie docierała do nich ewentualna wilgoć.

- Temperatura od 2 do 8 stopni, jaką mamy w zwykłej lodówce, jest za niska w przypadku leków wymagających przechowywania w warunkach pokojowych. Nie wiemy, czy na skutek zimna lek nie będzie miał ograniczonego działania, czy nie dojdzie do innych niepożądanych reakcji - zaznacza ekspertka.

CZYTAJ TEŻ: Po czym poznać, że lek jest zepsuty? Zwróć uwagę nie tylko na datę ważności

W co spakować leki na wyjazd i jak przechowywać leki w podróży?

Kolejną kwestią jest transport. Zwłaszcza jeśli udajemy się na wakacje, czy planujemy biwak. Po pierwsze pakując leki należy najpierw dokładnie zapoznać się z treścią zawartą na opakowaniu, lub ulotką. To tam widnieje zapis dotyczący sposobu przechowywania produktu. 

Niemniej przydatną wskazówką może być to, by blistrów nie trzymać w bagażu podręcznym, jeśli nie ma takiej potrzeby. A to dlatego, że taka walizka, torebka, czy plecak często jest z nami cały czas, przez co leki są narażone na przebywanie w wysokich temperaturach przez kilka godzin, nagrzewają się w aucie, spacerują z nami po szlakach etc. 

Stąd dużo lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie leków w jednej torbie np. z ubraniami. A do walizki warto włożyć wkłady chłodzące umieszczone w foliowych torebkach i owinięte cienkim szalem. W ten sposób przez całą podróż lekarstwa nie będą narażone na skutki upałów.

Kolejnym pomocnym rozwiązaniem może być wspomniana już niewielka lodówka, ale taka, na której mamy możliwość ustawienia temperatury. Przypominamy, że temperatura pokojowa wynosi od 18 do 24 stopni Celsjusza. Farmaceutka ma jeszcze jedną propozycję, która może przydać się osobom preferującym odpoczynek pod namiotem.

- Często spotykam się też z sytuacją, że podczas wyjazdów na campingi ludzie wykopują w ziemi dołek i tam wrzucają leki szczelnie zamknięte w foliowych workach. To dobre rozwiązanie, kiedy nie mamy takiej przenośnej lodówki, a dzień jest wyjątkowo upalny, bo jak wiemy pod ziemią chłodniej - wyjaśnia Marta Trafidło.

CZYTAJ TEŻ: Te błędy popełnia wielu Polaków. Farmaceutka wyjaśnia jak poprawnie przechowywać leki