Jak odzyskać pieniądze za leczenie za granicą? Zwróć uwagę na datę i pamiętaj o dokumentach

2024-09-26 10:00

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że mamy prawo, by ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na skutek leczenia za granicą. Co więcej, możemy to zrobić bez względu na to czy mieliśmy Europejską Kartę Zdrowia (EKUZ), czy też nie. Sprawdzamy szczegóły.

Jak odzyskać pieniądze za leczenie za granicą? Zwróć uwagę na datę i pamiętaj o dokumentach
Autor: Fot. Getty Images

Jeżeli przebywaliśmy w jednym z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i w tym czasie ponieśliśmy koszty związane z leczeniem, to możemy ubiegać się o zwrot środków.

Leczenie szpiczaka w Polsce na tle innych krajów Europy

Zwrot kosztów leczenia za granicą. Wybierz kraj i poznaj szczegóły

Zdarza się, że przebywając poza granicami Polski, nie zawsze pamiętamy o tym, by mieć przy sobie kartę EKUZ. Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja jednak, że mimo to nadal możemy ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia. 

W takiej sytuacji należy przedłożyć wystawcy rachunku certyfikat zastępujący EKUZ. Tego typu rozwiązanie uprawnia nas do odzyskania całości lub części zapłaconej sumy.

Wniosek o wydanie Certyfikatu tymczasowo zastępującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można pobrać na stronie NFZ. Za jego pomocą potwierdzamy prawo do leczenia za okres wsteczny.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku znacznej części państw członkowskich Unii Europejskich czy EFTA pacjent posiadający ubezpieczenie ponosi koszty związane z udzielonymi świadczeniami rzeczowymi. Koszty tego zakresu nie są refundowane przez NFZ.

Jeśli nie mamy pewności, za co ostatecznie zapłacimy z własnej kieszeni, bez szans na zwrot, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z poniższej instrukcji.

  1. Wejdź na stronę www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
  2. Wybierz kraj, w którym przebywałeś i korzystałeś z leczenia.
  3. Rozwiń zakładkę i sprawdź, za co musisz zapłacić oraz jak ubiegać się o zwrot także w przypadku leczenia w prywatnych placówkach.

Kiedy NFZ zwraca koszty leczenia za granicą?

Wielu z nas może zastanawiać się, jak odzyskać pieniądze wydane na leczenie za granicą, zwłaszcza jeśli korzystaliśmy z pomocy pierwszy raz. Wbrew pozorom procedura ubiegania się o zwrot kosztów leczenia nie jest skomplikowana. Aby jednak uniknąć błądzenia po czeluściach internetu, przygotowaliśmy kolejną prostą instrukcję.

  1. Wejdź na stronę https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/zwrot-kosztow-leczenia-w-panstwach-ueefta-/
  2. Pobierz wzór wniosku o refundację, w wybranym przez siebie formacie (PDF, DOC).
  3. Jeśli składasz wniosek w imieniu innej osoby, pobierz formularz z upoważnieniem.
  4. Następnie przygotuj dokumenty takie jak:
  • oryginały rachunków lub faktur związanych z Twoim leczeniem,
  • potwierdzenie ich zapłaty,
  • kopie recept,
  • inne dokumenty wystawione w związku z Twoim leczeniem.

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Pacjent ubiegający się o zwrot kosztów leczenia za granicą ma 6 miesięcy na złożenie wniosku od dnia wystawienia rachunku przez zagraniczną placówkę medyczną. Wysyłając wniosek pocztą, o terminie złożenia decyduje data stempla pocztowego.

UWAGA!NFZ zaznacza, że by ubiegać się o zwrot kosztów nie musisz udowadniać, że to ty osobiście za wszystko płaciłeś. Nawet jeśli rachunki uregulował ktoś inny, możesz ubiegać się o zwrot. Ważne jednak, aby w informacji o płatności jasno wybrzmiewało, że pieniądze te pokrywały koszty twojego leczenia.

Kto zwraca koszty leczenia prywatnego?

NFZ zaznacza, że poza leczeniem w państwowych placówkach za granicą pacjent może ubiegać się o zwrot kosztów także jeżeli korzystał z prywatnej opieki medycznej. Niestety od tej reguły są wyjątki, ponieważ na podstawie przepisów unijnych nie możemy ubiegać się o refundację NFZ jeżeli:

  • leczenie odbywało się w prywatnej placówce lub u prywatnego lekarza,
  • leczenie odbywało się w ramach publicznego systemu, ale nie zostało uznane jako niezbędne.

Niemniej NFZ wskazuje, że mimo to nadal możemy ubiegać się o zwrot kosztów takiego leczenia, ALE już na podstawie przepisów krajowych, o ile spełnimy takie wymagania jak:

  • złóż wniosek, zanim minie 6 miesięcy od wystawienia rachunku,
  • dołącz skierowanie lub receptę.

W związku z tym, że ubieganie się o zwrot oparte jest na prawie krajowym, a nie europejskim wysokość kwot będzie ustalana według stawek obowiązujących w naszym kraju. Wniosek należy złożyć w wybranym wojewódzkim oddziale NFZ.