Jak dobrać ubezpieczenie turystyczne? To koniecznie musisz wiedzieć przed urlopem
Planując urlop bardzo często zostawiamy zakup ubezpieczenia naszej podróży na ostatnią chwilę. A potem brakuje czasu, by zapoznać się ze szczegółowymi warunkami jego realizacji. Dlatego już teraz przeczytaj, o czym należy pamiętać przy wyborze ubezpieczenia podróżnego.
Przed zakupem każdej polisy warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak zachować się, gdy wystąpi szkoda, czego unikać i o co rozszerzyć swoją ochronę.
W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa znajdziesz informacje na temat tego, jakie zdarzenia są objęte ochroną oraz kiedy nie otrzymasz wsparcia. Część wyłączeń odpowiedzialności dotyczy nieodpowiedniego zakresu ubezpieczenia.
Warto pamiętać, że zwykle wyłączenia odpowiedzialności dotyczące ubezpieczenia turystycznego są takie same w większości towarzystw.
Ubezpieczenie podróżne – jakie zdarzenia obejmuje?
Polisa turystyczna obejmuje zdarzenia, do których dojdzie podczas zagranicznej podróży. Mowa o nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach losowych, takich jak choroba czy wypadek. Wówczas ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty opieki medycznej, okołomedycznej i nie tylko, do której zaliczają się między innymi:
- wizyty lekarskie,
- leczenie,
- hospitalizacja,
- badania,
- pilne zabiegi i operacje,
- akcja poszukiwawcza i ratownicza,
- transport medyczny do Polski,
- wsparcie tłumacza,
- pomoc informacyjna,
- pomoc w przypadku zagubienia, kradzieży lub zniszczenia dokumentów,
- opieka nad niepełnoletnimi dziećmi,
- zakwaterowanie osoby bliskiej,
- finansowe wsparcie osób trzecich za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego,
- świadczenie w związku ze zniszczeniem, zagubieniem lub kradzieżą bagażu i sprzętu sportowego,
- zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu.
Powyższe zdarzenia to tylko część sytuacji, za które towarzystwa biorą odpowiedzialność w ramach polisy turystycznej. Dotyczą one zarówno ubezpieczenia kosztów leczenia, jak i assistance, OC, NNW, ochrony bagażu czy sprzętu sportowego. Po opłaceniu dodatkowej składki ubezpieczyciel obejmuje ochroną również zdarzenia powstałe w związku z uprawianiem sportu, spożywaniem alkoholu, zaostrzeniem objawów choroby przewlekłej czy wystąpieniem aktów terroru.
Polisa na wyjazd – wyłączenia odpowiedzialności
W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa znajdują się szczegółowe informacje na temat zakresu polisy oraz wyłączeń odpowiedzialności. Zwykle zdarzenia, które nie są objęte ochroną w ubezpieczeniu turystycznym, są takie same lub podobne w większości firm.
Ubezpieczyciel nie zapewni Ci pomocy w ramach polisy podróżnej, jeśli:
- złamiesz prawo,
- nie poinformujesz towarzystwa o powstałym zdarzeniu,
- będziesz działać umyślnie,
- do zdarzenia dojdzie przez rażące niedbalstwo,
- nie zachowasz dokumentacji medycznej i faktur,
- leczenie będzie związane z usunięciem ciąży, wykonaniem operacji plastycznej, próbą samobójczą, chorobą psychiczną, medycyną niekonwencjonalną,
- spowodujesz szkodę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
- wyrządzisz szkodę osobom najbliższym,
- pozostawisz bagaż bez opieki,
- będziesz brać udział w bójce,
- do szkody dojdzie wskutek przeniesienia choroby na inną osobę,
- zakres Twojej ochrony będzie niewystarczający,
- Twoja ochrona będzie miała zbyt niską sumę ubezpieczenia,
- do zdarzenia dojdzie podczas trwania karencji.
Powyższe wyłączenia odpowiedzialności to tylko część zdarzeń opisanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dotyczą one zarówno ochrony kosztów leczenia, jak i assistance, OC, NNW, ubezpieczenia bagażu czy sprzętu sportowego. Niektóre sytuacje, które nie są objęte ochroną, należą do wyłączeń generalnych. Na część z nich jesteśmy w stanie wpłynąć, uwzględniając rozszerzenie ochrony.
Jak dobrać ubezpieczenie turystyczne, aby otrzymać odszkodowanie?
Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia na wyjazd, zapoznaj się z wyłączeniami odpowiedzialności. W przypadku niektórych zdarzeń towarzystwa wymagają rozszerzenia ochrony. W przeciwnym razie sytuacje te będą traktowane jako wyłączenie odpowiedzialności. Jak więc dobrać polisę podróżną do wyjazdu?
- Dokładnie określ kierunek i długość podróży. W ochronie uwzględnij kraj lub kraje, które planujesz odwiedzić, razem z państwami, przez które będziesz przejeżdżał, jeśli chcesz jechać np. własnym samochodem.
- Pomyśl o tym, czy będziesz uprawiać sporty ekstremalne lub wyczynowe. Jeśli tak, rozszerz ubezpieczenie o zdarzenia powstałe podczas aktywności. Podział poszczególnych dyscyplin sportowych na amatorskie, ekstremalne i wyczynowe znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
- Jeśli chorujesz przewlekle, pamiętaj o rozszerzeniu ubezpieczenia o zaostrzenie objawów Twojego schorzenia. W przeciwnym razie nie otrzymasz pomocy od towarzystwa i za opiekę medyczną za granicą będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.
- Jeżeli planujesz spożywać alkohol podczas wyjazdu, rozszerz swoje ubezpieczenie o zdarzenia, które powstaną, gdy będziesz nietrzeźwy. W przeciwnym razie firma odmówi Ci udzielenia pomocy.
- Pamiętaj o zakupie polisy z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia. Szczególnie w przypadku długich podróży. Kwota ta ma wystarczyć Ci na cały wyjazd i ma pokryć wszystkie świadczenia medyczne, z których będziesz korzystać. Zwróć uwagę na to, jak wyglądają koszty leczenia w kraju, do którego wyruszasz. Patrz również na walutę, w której wyrażona jest suma ubezpieczenia. Towarzystwa podają ją w złotówkach lub w euro, a później może ona ulec przewalutowaniu.
- Jeśli zabierasz ze sobą swój własny sprzęt sportowy, ubezpiecz go na wypadek zniszczenia, zagubienia lub kradzieży. Podobną ochroną możesz objąć także swój bagaż.
- Kup ubezpieczenie turystyczne najpóźniej na kilka dni przed wyjazdem. Jeśli zrobisz to będąc już w podróży, towarzystwo może zastosować tak zwaną karencję. Oznacza to, że ochrona zacznie obowiązywać dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach od zakupu polisy.
Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego istotne jest to, aby ochrona uwzględniała wszystkie ryzyka, jakie mogą Cię spotkać podczas wyjazdu. Zapoznaj się z tym, czego dotyczą wyłączenia odpowiedzialności w poszczególnych towarzystwach i co wymaga rozszerzenia ochrony. Jeśli dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia losowego, natychmiast poinformuj o tym swojego ubezpieczyciela. Firma poinstruuje Cię, jak masz się zachować i zorganizuje dla Ciebie pomoc. Pamiętaj także o zachowaniu całej dokumentacji medycznej, paragonów i faktur.
Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd?
Cena polisy podróżnej zależy od długości, kierunku i celu wycieczki, a także zakresu ochrony. Zwykle to koszt w granicach kilku, kilkunastu złotych za jeden dzień ochrony. Oferty porównasz za pomocą kalkulatora ubezpieczeń, który przygotuje dla Ciebie propozycje od różnych towarzystw, dzięki czemu nie przepłacisz.
UWAGA!
Z porównywarki ubezpieczeń możesz skorzystać również wtedy, gdy szukasz polisy dla swojego samochodu. Więcej na ten temat dowiesz się na https://mubi.pl/najtansze-oc/.
Kwestię opłat za zakup ochrony na wyjazd przybliżymy na przykładzie 44-letniego Rafała, który planuje 10-dniową podróż do Grecji. Nie choruje przewlekle. Celem jego wycieczki jest wypoczynek i zwiedzanie. Ile zapłaci za polisę turystyczną?
Za ubezpieczenie turystyczne na 10-dniową podróż do Grecji Rafał zapłaci mniej niż 10 zł za jeden dzień ochrony. Cena zależy od tego, jaki zakres polisy wybierze.