Ile witaminy D dziennie przyjmować? Eksperci zaktualizowali dawki
Witamina D, znana też jako witamina słońca, jest niezbędna dla dobrego działania naszego organizmu. Panel ekspertów właśnie przygotował zaktualizowane wytyczne dotyczące dawkowania witaminy D dla poszczególnych grup pacjentów. Warto się z nimi zapoznać, by zachować zdrowie.
Witamina D - ile dziennie przyjmować?
W czasopiśmie The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism niedawno pojawiło się badanie, którego autorzy opracowali nowe zalecenia terapeutyczne dotyczące stosowania witaminy D2 i D3 dla osób, które nie mają udokumentowanych podstaw do przyjmowania leków je zawierających.
W badaniu powiązano poziom 25-hydroksywitaminy D w surowicy z różnymi dolegliwościami, takimi jak choroby mięśniowo-szkieletowe, nowotwory, choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe, wirusowe i autoimmunologiczne. Panel składający się ze specjalistów klinicznych zidentyfikował 14 kluczowych problemów zdrowotnych powiązanych z suplementacją witaminy D. Grupa ekspertów naciskała na przeprowadzenie badań randomizowanych i kontrolowanych placebo, by ocenić rzeczywisty wpływ suplementacji witaminy D na cały cykl życia pacjentów.
Poszukiwanie dowodów na związek między witaminą D a wytypowanymi problemami zdrowotnymi rozpoczęło się w lutym 2022 roku i zakończyło w grudniu 2023 roku. W debacie po zakończeniu obserwacji, eksperci ocenili potencjalne korzyści i zagrożenia, by zdecydować o kierunku dalszych zaleceń. W ten sposób mogli wskazać konkretne dawki, jakie rekomendują takim grupom pacjentów, jak dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży.
Ile witaminy D powinno się brać?
Eksperci rekomendują suplementację witaminy D u dzieci w celu ochrony przed krzywicą żywnościową. Z kolei dla osób w wieku 75 lat bądź starszych, rekomendowane jest suplementowanie witaminy D ze względu na jej zdolność obniżenia ryzyka zgonu. Panel ekspertów wspomniał również o kobietach w ciąży, którym poleca się suplementację witaminy D ze względu na udowodniony wpływ na zmniejszenie ryzyka stanu przedrzucawkowego, wewnątrzmacicznej śmierci płodu oraz porodu przedwczesnego.
Zalecane dawki witaminy D różnią się zależnie od wieku pacjenta. I tak:
- u dzieci - wahają się od 300 do 2000 jednostek dziennie
- dorośli w wieku poniżej 70 lat - 600 jednostek
- dorośli powyżej 70 lat - 800 jednostek
- kobiety w ciąży - od 600 do nawet 5000 jednostek.
Eksperci podkreślają również, że lepsze efekty daje codzienna suplementacja mniejszymi dawkami, niż przyjmowanie dużych dawek raz na tydzień lub rzadziej.