Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" zaprasza na Woodstock!
Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny będzie w niecodzienny sposób edukować uczestników tegorocznego Przystanku Woodstock na temat chorób przenoszonych drogą płciową.
Spis treści
– Warsztaty edukacyjne w „Domu bez Hejtu”, wykłady w formie wieczorynek oraz szereg atrakcji i zabaw dla gości Przystanku Woodstock – tak będzie wyglądał projekt realizowany przez Grupę Edukatorów Seksualnych „Ponton” przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przez trzy dni festiwalu, od 14 do 16 lipca. Cel: profilaktyka HIV, HCV i HBV. Akcja przeprowadzona zostanie dzięki środkom z grantu przyznanego Grupie „Ponton” w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.
„Trudno o lepsze niż ten festiwal miejsce do edukacji na temat bezpiecznych zachowań seksualnych. Woodstock słynie z otwartości na wartościowe inicjatywy prowadzone przez organizacje pozarządowe. Cieszymy się, że w tym roku możemy, jako „Ponton”, zagościć ze swoim stoiskiem na polu festiwalowym w Kostrzynie nad Odrą” – powiedziała Joanna Skonieczna, edukatorka „Pontonu” i koordynatorka projektu.
Stoisko „Pontonu” będzie przyciągać wzrok
Woodstockowicze powinni szukać na terenie festiwalu w strefie organizacji pozarządowych stoiska z opartym o ścianę dużym pomarańczowym, pontonem i wielką prezerwatywą. Atrakcje przygotowane przez edukatorów seksualnych to między innymi gry i zabawy edukacyjne, w których nagrodami będą gadżety takie jak zmywalne tatuaże oraz wlepki, a także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z wielką prezerwatywą. W „Domu bez hejtu” - wspólnej przestrzeni organizacji pozarządowych, w której można dowiedzieć się, jak sobie radzić z mową nienawiści lub wziąć udział w antydyskryminacyjnych zajęciach i ciekawych dyskusjach, edukatorzy „Ponton” poprowadzą warsztaty „Czym jest przemoc seksualna?” (15 lipca) oraz „Przeciwdziałanie przemocy seksualnej – burzymy mur przemocy” (16 lipca). Zorganizują także dwa nietypowe wykłady w formie wieczorynek: „O dzielnych księżniczkach i pięknych królewiczach. Stare baśnie w nowej odsłonie” (14 lipca) i „Kim jest Ślimak Sam?” (15 lipca).
Przyłącz się!
Uczestnicy akcji będą zachęcani do publikowania zdjęć z hasztagiem #LetsChatAboutSex lub #edusexdobryjest – dzięki czemu jej zasięg zwiększy się i wyjdzie daleko poza teren festiwalu.
Projekt Grupy „Ponton” daje szansę dotarcia z treściami edukacyjnymi do najważniejszej z punktu widzenia walki z epidemią HIV grupy społecznej – młodych ludzi. Wiedza młodych Polaków i Polek o infekcjach przenoszonych drogą płciową i chronieniu się przed nimi jest wciąż zatrważająco niska. Aż 70% zakażeń HIV w Polsce w 2015 roku stanowiły zakażenia osób w wieku 20-39 lat. Warto zaznaczyć, że w samym województwie lubuskim, na terenie którego odbywa się festiwal, odnotowano w ubiegłym roku 31 zakażeń HIV. Z kolei od 1 stycznia do dnia dzisiejszego w dwóch PKD w województwie lubuskim (w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze) test wykonały 392 osoby.
Mamy nadzieję, że akcje edukacyjne na takich festiwalach jak Woodstock pomogą zwiększyć liczbę osób, które robią testy w kierunku HIV i jednocześnie zmniejszyć liczbę nowych zakażeń” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.