Ginekolog - jakie badania wykonuje i jakie choroby może wykryć?
Ginekolog to lekarz zajmujący się badaniem i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych oraz ich leczeniem. Ginekologia silnie powiązana jest z położnictwem, czyli dziedziną medycyny specjalizującą się w okresie ciąży, porodu i połogu. Sprawdź, jakie badania przeprowadza ginekolog oraz jakie choroby kobiece leczy.
Spis treści
- Z jakimi objawami udać się do ginekologa?
- Ginekolog - jakie badania wykonuje?
- Ginekolog - jakie badania zleca?
- Jakie choroby leczy ginekolog?
- Leczenie chorób ginekologicznych
- Polki się nie badają. Ponad 3 mln kobiet chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku
Ginekolog może wykonać USG przezpochwowe, które pozwala bardzo dokładnie ocenić stan narządów i wychwycić ewentualne nieprawidłowości.
U pacjentek w ciąży ginekolog wykonuje badania prenatalne - USG brzucha, amniopunkcję, biopsję kosmówki.
Inne badania wykonywane przez ginekologa to:
- badanie dwuręczne - polega ono na wsunięciu do pochwy dwóch uprzednio zwilżonych palców i jednoczesne uciskanie podbrzusza. W ten sposób lekarz sprawdza rozmiary oraz ruchomość macicy i przydatków;
- badanie per rectum - czyli przez odbyt, spełnia to samo zadanie co badanie wziernikiem, ale wykonuje się je u dziewic z uwagi na obecność błony dziewiczej;
- kolposkopia;
- badanie piersi - lekarz powinien je wykonać na każdej wizycie, ma na celu palpacyjne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w piersiach.
Jeszcze przed badaniami ginekolog przeprowadza wywiad z pacjentką - zadaje m.in. pytania o datę ostatniej miesiączki, o długość cykli miesiączkowych, ich regularność, obfitość krwawień, bóle czy inne niepokojące objawy, o stosowaną antykoncepcję.
Czytaj też: Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?
Każda kobieta powinna odwiedzać ginekologa profilaktycznie przynajmniej raz w roku.
Ginekolog to specjalista w dziedzinie ginekologii - dziale medycyny zajmującym się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Ginekolog zajmuje się zdrowiem kobiet w każdym wieku - począwszy od dziecięcego (istnieje odrębna specjalizacja - ginekolog dziecięcy), poprzez wiek nastoletni, dorosłość i wiek dojrzały. Lekarze, którzy wybrali specjalizację z ginekologii jednocześnie nabyli wiedzę z zakresu położnictwa - każdy ginekolog jest więc w stanie odebrać poród, zająć się noworodkiem oraz jego mamą tuż po porodzie. Obecnie specjalizacja z ginekologii i położnictwa trwa 5 lat (w 2014 roku została skrócona z 6,5 lat).
Z jakimi objawami udać się do ginekologa?
- bóle w podbrzuszu,
- bardzo bolesne miesiączki,
- obfite krwawienia miesięczne,
- nieregularne cykle miesiączkowe,
- plamienia acykliczne,
- upławy,
- świąd i pieczenie pochwy,
- bóle w piersiach,
- zbyt wczesne lub opóźnione dojrzewanie,
- problemy z zajściem w ciążę,
- ból podczas lub po stosunku,
- krwawienia podczas lub po stosunku,
- suchość pochwy,
- objawy uboczne antykoncepcji hormonalnej
- objawy ciąży
Do ginekologa warto udać się też przed planowanym rozpoczęciem współżycia, w celu doboru najodpowiedniejszej metody antykoncepcyjnej, przed planowaną ciążą.
Ginekolog - jakie badania wykonuje?
Podstawowym badaniem, które wykonuje lekarz tej specjalności jest badanie ginekologiczne przeprowadzane w gabinecie, na specjalnym fotelu ginekologicznym. Wykonuje się je przy pomocy wziernika - metalowego lub plastikowego narzędzia przypominającego kaczy dziób, które ginekolog delikatnie wsuwa do pochwy, a następnie stopniowo rozwiera, aby uwidocznić tarczę, a następnie szyjkę macicy. Badanie to umożliwia pobór materiału do cytologii.
Polki się nie badają. Ponad 3 mln kobiet chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku
Źródło: Biznes.newseria.pl
Ginekolog - jakie badania zleca?
Ginekolog w celu dokładniejszej diagnostyki może zlecić następujące badania:
- badania krwi - m.in. morfologia, oznaczenie poziomu hormonów płciowych (tzw. profil przed wypisaniem recepty na antykoncepcję hormonalną ,badania przy problemach z miesiączkowaniem, owulacją);
- badanie cytologiczne;
- wymaz czystości pochwy;
- USG powłok brzusznych;
- USG piersi;
- mammografia;
- urografia;
- badanie urodynamiczne;
- cystoskopia;
- tomografia komputerowa;
- rezonans magnetyczny.
Jakie choroby leczy ginekolog?
Najczęstsze choroby występujące u pacjentek to:
- infekcje pochwy,
- endometrioza,
- nadżerka szyjki macicy,
- polipy macicy,
- mięśniaki macicy,
- torbiel jajnika,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- zapalenie przydatków,
- tyłozgięcie i tyłopochylenie miednicy,
- przerost błony śluzowej macicy,
- niepłodność,
- niedobór hormonów wywołany menopauzą.
Leczenie chorób ginekologicznych
W przypadku takich chorób jak infekcje pochwy ginekolog zwykle przepisuje środki dopochwowe. Wiele chorób ginekologicznych leczy się za pomocą leków hormonalnych, np. PCOS, torbiele (jeśli są małe i mogą się wchłonąć), niepłodność, objawy związane z menopauzą (wówczas stosuje się tzw. HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą). Niekiedy zachodzi potrzeba skierowania pacjentki na zabieg bardziej inwazyjny - dotyczy to szczególnie mięśniaków macicy, które zwykle usuwa się operacyjnie (choć coraz częściej stosuje się metody farmakologiczne), dużych torbieli, polipów macicy.
Porady eksperta