Gdzie na SOR najkrótsza kolejka? Tak sprawdzisz, ile będziesz czekać
SOR – Szpitalny Oddział Ratunkowy. Miejsce będące w powszechnym mniemaniu... synonimem ogromnych kolejek. Jak długo czeka się na SOR-ach – i dlaczego tak długo? Mało kto wie, ale w internecie można znaleźć informacje o tym, jak długie są kolejki na konkretnych SOR-ach i gdzie na SOR jest najkrótsza kolejka.
W jakich przypadkach można jechać na SOR?
SOR, czyli Szpitalny oddział ratunkowy służy ratowaniu życiu. W teorii powinny być tam przyjmowane osoby, które są w stanie nagłego zagrożenia życia.
Tyle teoria, a praktyka pokazuje co innego, bo wciąż na SOR-y wędrują osoby, które myślą, że w ten sposób ominą kolejki do lekarzy specjalistów czy choćby do POZ.
To duży problem, na który zwracają uwagę osoby związane z opieką medyczną. I jest to jeden z czynników, które paraliżują pracę SOR-ów.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Co to jest Szpitalny Oddział Ratunkowy? Kto może korzystać z pomocy SOR?
Pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) obejmuje badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR kieruje pacjenta na leczenie szpitalne na miejscu lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki.
- czytamy na rządowej stronie dedykowanej pacjentom.
Kiedy mogą nie przyjąć na SOR?
Przepisy jasno wskazują, że takie problemy, jak przeziębienie czy niestrawność, to nie są powody, aby iść na SOR. Do takich powodów nie należą też chęć uzyskania skierowania czy potrzeba otrzymania recepty.
Czy zatem na SOR-ze otrzymamy receptę na stale przyjmowane leki? Odpowiedź brzmi: nie. Po recepty należy zgłaszać się do POZ lub lekarza prowadzącego.
5 częstych dolegliwości trawiennych w święta. Tak sobie szybko poradzisz
Dlaczego na SOR są kolejki? Kto ma pierwszeństwo na SOR?
Na SOR-ach nie obowiązuje kolejność według czasu zgłoszenia. Pracownik medyczny tzw. triażysta ustala kolejność przyjęć na podstawie stanu zgłaszających się pacjentów.
Zgodnie z zasadami triażu, pacjenci są klasyfikowaniu według kilku kategorii, które dla ułatwienia oznacza się kolorami.
Co oznaczają kolory na SOR-ze? Czy pacjent zielony musi najdłużej czekać?
Czas przyjęcia przez lekarza zależy od tego, jaki kolor został pacjentowi przydzielony na triażu:
- czerwony kolor na SOR – priorytet najwyższy, czyli natychmiastowy kontakt z lekarzem
- pomarańczowy kolor na SOR – priorytet wysoki, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 10 minut
- żółty kolor na SOR – priorytet średni, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 60 minut
- zielony kolor na SOR – priorytet niski, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 120 minut
- niebieski kolor na SOR – priorytet najniższy, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 240 minut.
Osoby, którym przydzielono kolor zielony lub niebieski, mogą zostać przekierowane do POZ lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Kto ma pierwszeństwo na SOR? Oto jak ustalana jest kolejność przyjęć
Jak sprawdzić, na którym SOR-ze są najmniejsze kolejki?
Kolejki na SOR-ach, o czym mało kto wie, są monitorowane i na bieżąco można je weryfikować. Na stronie pacjent.gov.pl za pomocą mapy lub wyszukiwarki placówek, można sprawdzić, z jak długim oczekiwaniem musimy się liczyć.
W ten sposób możemy szybko ustalić, na którym SOR-ze w okolicy jest najkrótsza kolejka.
Klikając „Sprawdź kolejki w SOR” przy konkretnej placówce możemy zweryfikować, ile osób z jakiej grupy oczekuje na przyjęcie.
Pamiętajmy jednak, że podany czas oczekiwania jest czasem PO triażu, a więc wcześniej musimy się liczyć z czasem oczekiwania do rejestracji i czasem oczekiwania na decyzję triażysty.
CZYTAJ TEŻ: Pacjent czekał, lekarka przeglądała buty w sieci? Szpital w Brzegu odniósł się do nagrania z SOR