Fundacja Onkologiczna Alivia – dodajemy odwagi

2016-10-18 13:34

Misją Fundacji Onkologicznej Alivia jest mobilizowanie i aktywizowanie chorych na raka do bycia odważnym, aktywnym pacjentem, poszukującym najlepszych terapii, lekarzy i ośrodków, najkrótszych kolejek do badań diagnostycznych i wszelkich innych informacji, które mogą poprawić ich wyniki leczenia i stan zdrowia.

Fundacja Onkologiczna Alivia – dodajemy odwagi
Autor: materiały prasowe

Fundacja Onkologiczna Alivia naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także pro-aktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u. Ważnym elementem działań fundacji są także działania rzecznicze, które rozumiane są jako występowanie w imieniu pacjentów przed najważniejszymi decydentami i skuteczne docieranie z informacją o problemach pacjentów do czwartej władzy – największych mediów.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia onkozbiórka, którą Alivia prowadzi dla potrzebujących.

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.Wolontariusze Alivii dzielą się zdobytym doświadczeniem i pomagają innym wygrywać z chorobą każdego dnia. Wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Warto wiedzieć

Fundacja Onkologiczna Alivia prowadzi programy:

  • Czerwona skrzynka

Chorym nie jest łatwo odnaleźć się w systemie ochrony zdrowia. Jak i gdzie szukać optymalnego leczenia? Co zrobić po diagnozie? Co roku udzielamy setek indywidualnych porad, które pomagają chorym podjąć lepsze decyzje dotyczące ich procesu leczenia.

  • Onkozbiórka (https://onkozbiorka.pl)

Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, przykrymi skutkami ubocznymi leczenia, ale także z poważnymi problemami finansowymi. Najbardziej skuteczne leki czasem nie są finansowane przez NFZ, kolejki do specjalistów są długie, a ośrodek leczenia bywa oddalony o kilkaset km od miejsca zamieszkania chorego. Wiemy, że pieniądze mogą pokonać raka, dlatego pomagamy naszym Podopiecznym je zdobyć.

  • Baza wiedzy o raku

Co robić, aby nie zachorować na raka? Jakie są objawy nowotworów? Jakie metody terapii oferuje współczesna medycyna? Tworzymy bazę wiedzy o nowotworach, przydatną zarówno dla osób chorych, jak i zdrowych.

  • Onkomapa.pl

Każdy z nas wie, jak ważną rolę w procesie leczenia odgrywa właściwy lekarz. Dla osób, które walczą o życie lekarz z odpowiednim podejściem do pacjenta jest szczególnie ważny. Na portalu www.onkomapa.pl chorzy mogą zapoznać się z opiniami innych chorych i znaleźć najbardziej przyjaznego lekarza oraz najbardziej przyjazny ośrodek onkologiczny.

  • Kolejkoskop.pl

Szybkie wykonanie odpowiednich badań pozwala na wczesne rozpoczęcie leczenia oraz pełni ważną rolę w monitorowaniu skuteczności terapii. Kolejki do specjalistycznych badań w ramach NFZ są jednak długie w wielu ośrodkach, a koszty badań prywatnych - wysokie. Dlatego stworzyliśmy portal www.kolejkoskop.pl, który pozwala znaleźć placówkę, w której kolejka do badania jest najkrótsza.