Farmaceuci z nowymi uprawnieniami. Będą mogli poprawiać błędy na receptach
Masz receptę bez kodu uprawniającego do bezpłatnych leków dla dziecka lub seniora? Już nie musisz wracać po poprawki do lekarza. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia, farmaceuta w aptece sam uzupełni brakujący kod i wyda darmowy lek. To duże ułatwienie dla pacjentów i koniec zbędnych formalności.

Koniec problemów z receptami? Farmaceuta dopisze brakujący kod
Farmaceuta w aptece zyska nowe uprawnienia. Będzie mógł uzupełnić receptę wystawioną przez lekarza, jeśli zabrakło na niej informacji o prawie do bezpłatnego leku, które przysługuje dzieciom i seniorom. Projekt rozporządzenia w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych.
Chodzi o opublikowany we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie recept. Zmiany mają na celu ułatwienie dostępu do bezpłatnych leków dla uprawnionych pacjentów.
Jeśli zmiany wejdą w życie, pacjent nie będzie musiał wracać do lekarza po korektę recepty, jeśli lekarz nie wpisał na niej kodu uprawnienia do bezpłatnego leku przysługującego ze względu na wiek (do 18. roku życia lub od 65. roku życia).
Zgodnie z projektem receptę będzie mogła poprawić osoba wydająca lek w aptece lub punkcie aptecznym, czyli uzupełnić ją o kod uprawnienia "DZ" albo "S". Recepty będą mogli korygować farmaceuci i technicy farmaceutyczni na podstawie informacji o wieku. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, którzy dotychczas musieli tracić czas na ponowne wizyty u lekarza.

Farmaceuci chcą jasnych zasad
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marian Witowski powiedział PAP, że farmaceuci będą dążyli do tego, by przy określeniu kodu na recepcie osoba wydająca lek nie była zobowiązana do weryfikacji wskazań refundacyjnych dla tego leku. Chodzi o to, by proces uzupełniania recepty był jak najprostszy i nie obciążał dodatkowo farmaceutów.
Pozwoli to na szybsze i bardziej efektywne wydawanie produktów leczniczych pacjentom, co jest szczególnie istotne w obliczu rosnącego zapotrzebowania na usługi farmaceutyczne. Od 1 września 2023 r. dzieci i seniorzy (od 65. roku życia) mogą za darmo otrzymać lek, który jest w wykazie ministra zdrowia. Warunkiem jest także zdiagnozowane u pacjenta schorzenia będącego w wykazie dla danego preparatu.
Dzięki temu rozwiązaniu osoby starsze oraz najmłodsi pacjenci mają szansę na łatwiejszy dostęp do leczenia, co minimalizuje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia z powodu barier finansowych.
Dzięki możliwości uzupełnienia recepty przez farmaceutę, chorzy unikną zbędnych wizyt u lekarza i szybciej otrzymają potrzebne leki. To krok w stronę poprawy dostępności opieki zdrowotnej dla najbardziej potrzebujących grup. Uproszczone procedury oznaczają także mniejsze obciążenie placówek medycznych, które mogą skupić się na bardziej skomplikowanych przypadkach.